Kübalı aydınlardan mesaj: Karalamaları ve gerçekliğimizin çarpıtılmasını kınıyoruz

ABD ablukası altındaki Küba'da eğitimci, gazeteci, yazar, sanatçı ve bilim insanları bir mesaj yayımladı.

ABD ablukası altındaki Küba’da eğitimci, gazeteci, yazar, sanatçı ve bilim insanları bir mesaj yayımlayarak “Nefret söylemlerini, karalamaları, gerçekliğimizin çarpıtılmasını kınıyoruz ve olayları iyi niyetle takip edip bu ülkeyi dürüstçe önemseyen kişilere doğru bilgilerin ulaşmasını diliyoruz” dedi.

Çok sayıda imzacısı olan, Küba gerçeğini ve egemenliğini savunan mesaja yeni imzacıların da katılması çağrısında bulunuldu.

Mesaj şöyle:

Kübalı Eğitimciler, Gazeteciler, Yazarlar, Sanatçılar Ve Bilim İnsanlarından Diğer Ülkelerdeki Meslektaşlarına Mesaj

Bağlılığımız, bağımsızlık ve egemenliğe sınırsız bağlılıkta yurtsever ideallere ve ilkelere dayanmaktadır.

Devrimin ve onun değerlerinin savunucularının yarattığı milyonlarca Kübalı kadın ve erkeğin bir parçasıyız. Nüfusumuzun büyük çoğunluğu gibi biz de kendimizi, ülkemizi kasırganın korkunç etkisinden kurtarmaya adamış bulunmaktayız. Elektrik kesintileri ve kıtlıklar nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı rahatsızlığın acısını çekiyoruz.

‘Bağlılığımız yurtsever idealler ve ilkelere, bağımsızlık ve egemenliğe sınırsız bağlılığa dayanmaktadır.’

Kübalı yetkililerinin çabası ve özverisi ile kendimizi özdeşleştiriyoruz. Zorluklar ve hataların farkında olarak Parti ve Devlet iyileşme sürecine öncülük eder ve bu sürece doğrudan katılır. Ayrıca toplulukları ziyaret ederler ve vatandaşlarla yüz yüze konuşurlar.

Bağlılığımız, yurtsever idealler ve ilkelere, bağımsızlık ve egemenliğe sınırsız bağlılık, anti-emperyalizme ve insanca onurlu yaşama dayalı daha adil bir toplum inşa etmenin mümkün olduğu kesinliğine dayanmaktadır.

‘Baskı, Yurt’un çıkarlarına ve isteklerine aykırı olarak, yalnızca şiddeti kışkırtan ve ablukaya destek veren mesajlarda yer bulmaktadır’

Bugünlerde Küba’nın sert ve kahramanca gerçekliğinin hegemonik medya araçları ve dijital ağlarda manipüle edilmesini reddediyoruz. Baskı, Yurt’un çıkarlarına ve isteklerine aykırı olarak, yalnızca şiddeti kışkırtan ve ablukaya destek veren mesajlarda yer bulmaktadır. Bu durumumuza dair herhangi bir analiz, öncelikle Birleşik Devletler hükümetinin süreklilik kazanmış ve giderek artan saldırganlığını dikkate alan kapsamlı ve bağlamsal bir bakış gerektirir.

Günlük gereksinimlerin karşılanamamasının neden olduğu öfke ve tiksinti hali anlaşılabilir;
ancak -küçük çıkarlar ve yüksek dozda alaycılıkla yönlendirilen- bu insanların acılarının umursanmadan şefkat gösterenler tarafından sapkınca politize edilmesini reddediyoruz.

‘Nefret söylemlerini, karalamaları, gerçekliğimizin çarpıtılmasını kınıyoruz’

Nefret söylemlerini, karalamaları, gerçekliğimizin çarpıtılmasını kınıyoruz ve olayları iyi niyetle takip edip bu ülkeyi dürüstçe önemseyen kişilere doğru bilgilerin ulaşmasını diliyoruz. Bizlerin katkılarıyla okul faaliyetleri başlayıp, bilimin yorulmak bilmez mücadelesi devam eder, toplumlardaki yaşam yeniden canlanır, herkesin erişebileceği kültürel programlama yeniden başlatılarak Küba gerçeği savunulur.

Yaşasın Özgür Küba! Kahrolsun Abluka!

Küba gerçeğini ve egemenliğini savunan bu mesaja imzacı olmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi