Gazeteciler Birliği’nden Töre’ye kınama

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) tarafından yapılan açıklamada, Meclis Başkanı Zorlu Töre'nin Yenidüzen muhabirine yönelik tavrı ve üslubunun kınandığı bildirildi.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, gazetecinin görevinin, ortaya atılan bir iddiayı araştırıp kamuoyunu doğru bilgilendirmek olduğu belirtilerek, basın mensubunun bu görevini yaparken, tüm taraflarla konuşup haberini objektif olarak hazırlamak için çalıştığı ifade edildi.

“DOĞRU VE OBJEKTİF HABER, GAZETECİLERİN TAVİZ VERMEMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ UNSURDUR”
“Bazı kişilerin hoşuna gitmese de, doğru ve objektif haber, gazetecilerin taviz vermemesi gereken en önemli unsurdur” denilen açıklamada, ancak dün karşılaşılan olayda, Meclis Başkanı Töre’nin, basın mensuplarına, “araştırmayın, yazmayın” demeye kadar vardığı ileri sürüldü.

“Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin görevini yapmaya çalışan ve doğru bilgiyi almak üzere kendisini arayan Yenidüzen muhabirine yönelik tavır ve üslubunu şiddetle kınarız” denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Gazetecinin görevi, ortaya atılan bir iddiayı araştırıp kamuoyunu doğru bilgilendirmektir. Basın mensubu bu görevini yaparken tüm taraflarla konuşup haberini objektif olarak hazırlamak için çalışır.

Bazı kişilerin hoşuna gitmese de, doğru ve objektif haber, gazetecilerin taviz vermemesi gereken en önemli unsurdur.

Ancak dün karşılaştığımız olayda, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, basın mensuplarına “araştırmayın, yazmayın” demeye kadar varmıştır.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’nin görevini yapmaya çalışan ve doğru bilgiyi almak üzere kendisini arayan Yenidüzen muhabirine yönelik tavır ve üslubunu şiddetle kınarız.

Töre’nin meslektaşımıza karşı kullandığı “size ne battı” şeklindeki sözleri, “Biz ne istersek gizlice yaparız. Siz de bunu ortaya çıkaracak haberler yayımlayamazsınız” şeklinde basını susturmaya yönelik haddini aşan bir söylemdir.

KTGB olarak bu olayı basın özgürlüğüne bir darbe olarak gördüğümüzü belirtir, Sayın Töre’yi ve basın mensuplarına karşı benzer ifadeleri kullanan herkesi, görevi halkı bilgilendirmek olan basın mensuplarına karşı kullandıkları üslubu düzeltmeye davet ederiz.”

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi