Karpaz’da kadın üretim ve satış merkezi için protokol imzalandı

Dipkarpaz Belediyesi’nin kullanımında olan binanın, kadınlarını ekonomik olarak güçlendirme çalışmaları çerçevesinde, üretim ve satış merkezi olarak hizmete sunulması planlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Dipkarpaz Belediyesi ve Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi arasında, Dipkarpaz Gİ-KA-KOOP Üretim ve Satış Merkezi’nin hayata geçirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dipkarpaz Belediyesi’nde imzalanan protokole Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun ile Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı İçim Kavuklu imza koydu.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Hüseyin Akcan ile Daire ve Belediye yetkilileri de imza töreninde hazır bulundu.

Protokol, kırsal kesimde yaşayan kadınların meslek edinmesi amacıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen “Kadına Yönelik Meslek Eğitimi ve Sosyal Destek Projesi” ile Gİ-KA-KOOP kadınlarını ekonomik olarak güçlendirme çalışmaları çerçevesinde, Dipkarpaz Belediyesi’nin kullanımında olan binanın, üretim ve satış merkezi olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile GİKAKOOP’un ortak kullanımına verilmesini hedefliyor.

Kadınların ekonomik hayata dahil edilmesi ve yetenekleri doğrultusunda turizme katkı sağlaması amacıyla imzalanan protokolle, Karpaz bölgesindeki kadınlar tarafından atölye ortamında üretilen ürünler, Dipkarpaz Gİ-KA-KOOP Üretim ve Satış Merkezi’nde alıcıyla buluşturularak pazarlanacak.

KAVUKLU: “KADININ EKONOMİYE KATILIMI SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN GEREKLİ”
Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı İçim Kavuklu yaptığı konuşmada, GİKAKOOP olarak kadının ekonomik özgürlüğünü kazanmak için faaliyetlerde bulunduklarını belirterek toplumun yarısını oluşturan kadınların ekonomiye katılımının sürdürülebilir kalkınma için gerekli olduğunu önemle vurguladı.

Kavuklu, protokol ile Karpaz bölgesinde daha çok kadının üretmesine katkı sağlamayı ve kadınların ürettikleri ürünleri pazarla buluşturmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kadınların ürettiği geleneksel ürünlerin kültürün devamlılığı açısından önemli olduğunu dile getiren Kavuklu, bu ürünleri nesilden nesile aktarmayı amaçladıklarını söyledi.

Kadın kooperatiflerini destekleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’a ve Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun’a teşekkür eden Kavuklu; kooperatif, belediye, bakanlık ve üniversiteler tarafından oluşturulan sinerjinin devamını diledi.

COŞKUN: “BİR KADINI EĞİTİRSENİZ TOPLUMU EĞİTİRSİNİZ”
Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da konuşmasında, görev süresi boyunca Dipkarpaz’daki kadınların desteklenmesi için çalıştığını, Dipkarpaz Belediyesi için kadın belediye başkan adayı çıkacak kadar bölgede kadınların sosyal ve ekonomik hayatta güçlendirildiğini bundan da büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

“Bir kadını eğitirseniz bir toplumu eğitirsiniz “düşüncesini savunduğunu belirten Coşkun; Bakanlık, yerel yönetim ve sivil toplum örgütleri arasındaki iş birliğinin Kıbrıs Türk toplumuna örnek olması gerektiğine dikkat çekti.

KKTC için el ele verilirse, kadınlar başta olmak üzere her şeyin dayanışma içinde yapılabileceğini vurgulayan Coşkun, protokole katkı koyan taraflara teşekkür etti.

TAÇOY: “KADIN HER ZAMAN VARDIR”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ise konuşmasında, kadını evden çıkarmak, sosyal ve ekonomik hayata dahil etmek için Bakanlığı’nın hayata geçirdiği projeler hakkında bilgi verdi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi