Flamingolar adada

Çevre Bakanlığı, sulak alanların korunmasını içeren tüzüğün hayata geçirildiğini duyurduğu açıklamasında, flamingoların da mevsim itibari ile adada görülmeye başladığına dikkat çekti.

HABER MERKEZİ

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü’nün hayata geçtiği vurgulanırken, tüzüğün amaç ve kapsamına ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, sulak alanların biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapan eşsiz alanlar olduğuna işaret edilerek, ülkede koruma altına alınmış 34 tane sulak alan bulunduğu anımsatıldı.

Bunlardan Ayluga Çanakkale Göleti- Tatlısu Gölü, Engomi Tuzla Göleti- Glapsides 1 ve Glapside 2, Köprü Göleti, Mehmetçik Sulak Alanı ve Yenişehir Sulak Alanı’nın uluslararası önemi olan sulak alanlar olduğu ifade edilen açıklamada, “Bu alanlar birçok kuş ve diğer canlı türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanların en gözde kuş türlerinden biri de herkes tarafından sevilen Flamingolar’dır” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“An itibariyle sulak alanlarımızda Flamingolar görülmeye başlamıştır.

Phoenicopterus roseus bilimsel adıyla anılan Flamingolar, aşağı doğru kıvrılan tipik gaga şekilleriyle bilinen heybetli ve uzun ince bacaklarıyla diğer kuş türlerinden ayrılan kuşlardandır.

Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklere bağlı oluşur. Sulak alanları ve sahip olduğu biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla Çevre Yasası altında çıkarılan Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü Çevre Koruma Dairesi tarafından hazırlanarak uygulamaya geçirilmiştir.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi