Elektrikli otomobilleri 10 dakikada şarj eden batarya geliştirildi

Profesör, buluşun "uygun fiyatlı elektrikli otomobillerin kitlesel olarak benimsenmesini" sağlayacağını savunuyor.

Bilim insanları elektrikli araçların 10 dakikadan kısa sürede şarj edilmesini mümkün kılan yeni bir batarya modeli icat etti.

Bataryayı bulan Pensilvanya Eyalet Üniversitesi araştırmacılarına göre, bu yenilikçi lityum iyon pil tasarımı, daha uzun yolculuk süresi için biriktirilmiş daha çok enerji ve daha kısa şarj süresinden oluşan “rekor kıran bir kombinasyonu” içeriyor.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Profesör Chao-Yang Wang, “Daha küçük ve daha hızlı şarj eden bataryalara duyulan ihtiyaç her zamankinden fazla” dedi.

Beklenen talebi karşılamak için yeterince batarya ve özellikle yurt içinde üretilen kritik hammade yok.

Hızlı şarj teknolojisi, elektrikli araçların menzilden ödün vermeden 150’den 50 kWh’a kadar düşmesini mümkün kılarak daha ucuz ve daha verimli olmalarını sağlıyor.

Profesör Wang, “Daha küçük, daha hızlı şarj olan bataryalar, batarya maliyetini ve kobalt, grafit ve lityum gibi kritik hammaddelerin kullanımını önemli ölçüde azaltacak ve uygun fiyatlı elektrikli otomobillerin kitlesel olarak benimsenmesini sağlayacak” dedi.

Bu buluş, bataryanın şarj süresini ve performansını optimize etmek için gerekli batarya ısısını düzenleyen yeni bir yöntemin çevresinde gelişiyor. Bu düzenleme şimdiye kadar, verimsiz ve enerji israfına yol açan harici ısıtma ve soğutma sistemlerini içeriyordu.

Normal bataryaların üç bileşeni vardır (bir anot, bir elektrolit ve bir katot) ama hızlı şarj sistemi, sıcaklık düzenleme sistemini entegre eden 4. bir bileşen ekliyor.

Ultra ince nikel tabakası, bataryanın sıcaklığını düzenlemek için uyarıcı görevi görüyor ve elektrikli otomobiller için 10 dakika hızında şarj sağlıyor.

Araştırmacılar, “Gerçek hızlı şarj bataryalarının anında etkisi olacaktır” dedi.

Her içten yanmalı motorlu aracın 150 kWh donanımlı bir elektrikli araç bataryasıyla değiştirilmesi için yeterli hammadde bulunmadığından, elektrikli araç bataryalarının ana akım olması için hızlı şarj şart.

Araştırma, Nature adlı bilimsel dergide çarşamba günü yayımlanan “Fast charging of energy-dense lithium-ion batteries” (Enerjisi yoğun lityum iyon pillerin hızlı şarj edilmesi) başlıklı çalışmada detaylandırıldı.

Kaynak: Independent Türkçe

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi