ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı’ndan F-16 açıklaması: Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki saldırgan tutumunu durdurana kadar onaylamayacağım

ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan, Türkiye'ye F-16 satışını koşullara bağlayan iki madde çıkarılmıştı

ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan, Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemelerin ikisini de çıkarması üzerine Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, “Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki saldırgan tutumunu durdurana kadar Türkiye’ye F-16’larla ilgili herhangi konuyu onaylamayacağım” dedi.

ABD’de New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeler, ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan çıkarılması üzerine Menendez, Twitter’dan açıklama yaptı.

Greek Reporter’ın “ABD Senatosu Türkiye’ye F-16 satışını sınırlayan düzenlemelerden vazgeçti” başlıklı haberini alıntılayan Menendez, “Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) Doğu Akdeniz’deki ABD çıkarlarını ilerletmek için yalnızca bir araç.” dedi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, “Açık konuşayım. Erdoğan, bölgedeki saldırgan tutumunu durdurana kadar Türkiye’ye F-16’larla ilgili herhangi konuyu onaylamayacağım. Nokta” yazdı.

Senato, NDAA tasarısını tamamladıktan sonra Temsilciler Meclisi’nin versiyonu ile ortak bir metin haline getirilerek onay için ABD Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek.

Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan benzer bir ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi’ne eklenmişti ancak ortak metinde bu eklemelerin de çıkarılması bekleniyor.

Senato’daki bu değişimde, Türkiye’nin Washington’da yürüttüğü diplomatik çabaların etkili olduğu belirtiliyor.

Menendez, Pentagon bütçesini içeren 2023 NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi versiyonuna sunulmuş ve Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemenin aynısını tasarının Senato versiyonuna da dahil etmişti.

Eklemede Silah İhracatı Kontrol Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni F-16 satışının yapılmaması ve F-16 modernizasyon kitlerinin satılmaması hükmü konulurken bu maddenin muafiyetini ise Senato ve Temsilciler Meclisi ilgili komitelerine söz konusu satışın ABD’nin önemli ulusal güvenlik menfaatlerine temas ettiği, bu silahların Yunan hava sahasını mükerrer şekilde ihlal etmeyeceğini temin etmek için atılacak somut adımlar sunulduğu takdirde başkanın bu maddeyi uygulamaktan muaf olacağı ifade edilmişti.

Kaynak: T24

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi