Tabipler Birliği çöplük yangınından salınan zehirli gazlarla ilgili açıklama yaptı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Çevre ve Eğitim Sorumlusu Dr. Ceyhun Dalkan, ülkenin üzerinde kara dumanlar dolaşırken gösteriş amaçlı ‘Külliye’ yapılmaya çalışılmasının akıl almaz bir durum olduğunu söyledi.

TVPLUS

HABER MEREKEZİ

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Çevre ve Eğitim Sorumlusu Dr. Ceyhun Dalkan yaptığı yazılı açıklamada, Teknecik Elektrik Santrali’nden ve Güngör çöplüğünden salınan zehirli gazlara işaret ederek, özellikle astım, kalp hastalığı, akciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olanların, dışarıya çıkmaması veya dışarıya çıktıkları zaman maske takmaları gerekliliğini vurguladı.

Dr. Dalkan, Avrupa Birliği’nde 2050’de sıfır atık politikası izlenirken, Kıbrıs’ın kuzeyinde ise hala daha filtresiz elektrik santrallerinin ve çöplük yangınlarının olmasının kabul edilebilir olmadığının da altını çizdi. “Bu umursamaz yönetim şekli ve kaynaklarımızın boşa harcanması kabul edilebilir değildir” diyen Dr. Ceyhun Dalkan, havada kara dumanlar dolaşırken gösteriş amaçlı ‘Külliye’ yapılmaya çalışılmasının ise “akıl alır olmadığını” belirtti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre ve Eğitim Sorumlusu Dr. Ceyhun Dalkan’ın açıklması şöyle:

“Son birkaç gündür ülkemizde yine çöplük yangınını izlemekteyiz. Zaten Teknecik’ten salınan zararlı gazlar nedeniyle kirli olan havamız iyice kirlenmiş, insanımız nefes alamaz noktaya gelmiştir. Gelişmiş ülkeler sıfır karbon salınımı, çevre dostu yakıt, yeşil enerji üzerine çalışırken, biz ise çöp yangınları, filtresiz ve kalitesiz yakıt kullanan elektrik santralimizle çevremizi, insanımızı ve maalesef bölgemizi kirletmekteyiz.

Çöp yangını nedeniyle salınan gazlar, hem doğaya, hem de insan sağlığına zarar vermektedir. Özellikle astım, kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan insanlar, dışarıya çıkmaktan kaçınmalı veya dışarıya maskeli çıkmalıdır. Çöplükteki özellikle bitki ve plastik atıkların yanması ile havaya zehirli gazlar salınmaktadır Bu gazların ise kanserojen olmalarının yanında havada asılı kalarak asit yağmurlarına neden olabilecekleri de unutulmamalıdır.

Aşırı derecedeki hava kirliliğinin özellikle akciğer sorunu olan kişilerde solunum sıkışmalarına, nefes almada sorunlara neden olmasından korkulmaktadır. Bu kişiler dikkatli olmalı, şikâyetleri olması durumunda ilgili hekimlere başvurmalıdırlar.

Artık bizim ülkemizde de katı atıkların depolanması için modern dünyanın kullandığı atık sistemleri kullanılmalıdır. Tamamen karışık ilkel sistemler yerine katı atıkların ayrıştırıldığı sistemleri ülkemize kurmalıyız. Plastik, kağıt ve cam gibi yeniden kullanılabilir atıkların geriye dönüşümü sağlanmalıdır. Katı atık ayrıştırmada sadece merkezi yönetim değil, yerel yönetimlere de ciddi görevler düşmektedir. Bunun hayata geçirilmesi ile hem atıkların yeniden kullanımı sağlanarak çevreye zararı önlenecek, hem de yangınların önüne geçilecektir.

Avrupa Birliği’nde 2050’de sıfır atık politikası izlenirken, bizim ülkemizde hala daha filtresiz elektrik santralleri ve çöplük yangınları olması kabul edilebilir bir durum değildir. Bizim insanımızın da sağlıklı bir çevrede, insanca yaşamaya hakkı vardır. Hem insanımız hem de doğamızı korumak için mutlaka çevremizi koruyan atık sistemleri kurmalıyız. Bu umursamaz yönetim şekli ve kaynaklarımızın boşa harcanması kabul edilebilir değildir. Ülkemizin üzerinde kara dumanlar dolaşırken gösteriş amaçlı ‘Külliye’ yapılmaya çalışılmasını aklımız almamaktadır.”

Girne Belediyesi