Anastasiadis: Programım ve çabalarım Tatar’ın istekleri veya düşüncelerine bağlı değil

Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis, Tatar'ın 'New York'ta görev süresinin sonuna gelen Anastasiadis ile görüşmeyeceğim' sözlerine yanıt verdi.

TVPLUS

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre “kendi programı ve çabalarının Kıbrıslı Türklerin liderinin isteklerine bağlı olmadığını” söyleyen Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis, dün katıldığı bir etkinlikte gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Habere göre, Tatar’ın, görev süresinin yakında sona erecek olması nedeniyle New York’ta kendisiyle görüşmeyi kabul etmemesi ışığında, çabalarına son verip vermediğinin kendisine sorulması üzerine Anastasiadis, buna “Benim programım ve çabalarım Sayın Tatar’ın istekleri veya düşüncelerine hiç bağlı değildir” şeklinde yanıt verdi.

Anastasiadis, görevinin son gününe kadar, “herkesin mücadele ettiği şey için mücadeleyi sürdüreceğini” belirterek, bunu “Sayın Tatar’ın hoşuna gitmese bile, vatanın yeniden birleşmesi aynı zamanda işgalden ve askeri birliklerden kurtulma” şeklinde izah etti.

Bir gazetecinin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle Yunanistan’ı hedef alan artan söylemleri olduğu ve Güney Kıbrıs’la ilgili herhangi bir endişe veya bilgi olup olmadığını kendisine sorması üzerine ise Anastasiadis, Yunanistan hükümetiyle fikir birliği ve koordinasyon olduğunu belirterek, Rum kesimi ile Atina’nın soğukkanlı bir şekilde hareket ettiğini ve Türkiye’nin izlediği yolu izlemeyeceklerini sözlerine ekledi.

Girne Belediyesi