İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçildi. Truss yarın Kraliçe 2. Elizabeth tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve ülkenin yeni başbakanı olacak.

TVPLUS

Başbakan Boris Johnson’ın istifası sonrası Muhafazakar Parti’de liderlik yarışı partinin meclis grubundaki oylamalarla başlamış, bu oylamalarının sonuncusunda eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Liz Truss ilk iki sırada yer almıştı.

Muhafazakar Parti’nin yeni liderini, dolayısıyla da İngiltere’nin yeni başbakanını partinin üyeleri seçti.

Seçimde partinin 172 bin 438 üyesi oy kullandı. Oyların 81 bin 326’sını Liz Truss, 60 bin 399’unu Sunak aldı.
654 oy geçersiz sayılırken, seçime katılım oranı yüzde 82,6 oldu.

BORİS JOHNSON’A ÖVGÜ
Muhafazakâr Parti’nin lideri ve İngiltere’nin yeni başbakanı olacağının açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada Liz Truss, parti liderliğine seçilmiş olmasının bir onur olduğunu söyledi.

Liderlik için yarıştığı başta Rishi Sunak olmak üzere tüm diğer adaylara teşekkür eden Truss, seçim kampanyasının çetin geçtiğini ve bu sürecin parti içindeki “yetenekli insanların derinliğini” gösterdiğini söyledi.

Liz Truss, Boris Johnson’a Kremlin’e kafa tuttuğu, Brexit sayesinde İngiltere’nin Avrup Birliği’nden ayrılmasının yolunu açtığı, Covid aşısının geliştirilmesinin önünü açtığı ve İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn’i “hezimete uğrattığı” için teşekkür etti.

İngiltere’de vergi kesintilerine gitmek ve ekonomiyi büyütmek için “cesur bir planı” olduğunu söyleyen Truss, enerji kriziyle ilgili olarak da uzun vadeli arz çözümleri geliştireceği vaadinde bulundu.

Truss, partisinin 2024 genel seçimlerinde İşçi Partisi’ni yenilgiye uğratacağı sözü de verdi.

İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin kazandığı son genel seçim 12 Aralık 2019’da yapılmıştı.

Liz Truss’ın başbakan olarak erken seçime gitme zorunluluğu bulunmuyor.

Truss’ı yeni görevinde bekleyen ilk zorluk enerji kriziyle mücadele olacak.

Kaynak: BBC

Girne Belediyesi