Telsiz kullanan Kıbrıslı Rum “casusluk” şüphesiyle kuzeyde mahkemeye çıkarıldı

Arkadaşları ile kuzeye tatil amacıyla gelen ve telefonların çalışmamasından dolayı araçlar arasında iletişimi sağlamak için telsiz kullanan Andreas Soutzis "casusluk" şüphesi ile gözaltına alınarak mahkemeye çıkarıldı.

TVPLUS

Kıbrıslı Türk avukat Öncel Polili, Kıbrıs Haber Ajansına (KHA) yaptığı açıklamada, kuzeyde gözaltında tutulan Andreas Soutzis için polisin yürüttüğü soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Polili, tutuklanmasının ardından işgal altındaki topraklarda başlayan davada Kıbrıslı Rum Andreas Soutzis’i temsil ediyor.

Pergamos barikatında “casusluk şüphesiyle” tutuklanan Soutzis, yarın yeniden mahkeme önüne çıkacak.Güneyin Dışişleri Bakanlığı, Soutzis’in serbest bırakılması talebiyle girişim başlattı.

Polili KHA’ya, Soutzis’in 13 Ağustosta dostlarıyla beraber Galatya’ya yaptığı bir ziyaretle bağlantılı olarak kuzeyde gözaltına alındığını belirtti.

Ziyaret sırasında Soutzis, kuzeyi ziyaret eden Kıbrıslı Rumların cep telefonlarının çalışmamasından ötürü araçlar arasında iletişimi kolaylaştırmak için “telsiz” kullandı. İlk bilgilere göre, bu kablosuz iletişim cihazlarından biri Soutzis ve arkadaşlarının ziyaret ettiği otelde bulundu.

Soutzis’in Kıbrıslı Türk avukatına göre, otelde bulunan “telsiz” daha sonra soruşturma başlatan polise teslim edildi. Bu soruşturma çerçevesinde, Soutzis ait bir harita ve cep telefonunda fotoğraflar tespit edildi ve bu emareler polis tarafından incelemeye alındı.

Polili’ye göre, Soutzi hâlihazırda mahkeme önüne çıkmış durumda. Bugün tekrar mahkeme önüne çıkarılacak.

Polis soruşturmasının devam ettiğini kaydeden Polili, polisin bugün gözaltı süresinin üç gün daha uzatılmasını talep etmesini beklediğini kaydetti.

Kuzeyde topraklarda “izinsiz telsiz bulundurmanın” yasak olduğu belirtilmektedir.

Olay dün Politis gazetesi tarafından gündeme taşınmıştı.

Kaynak: KHA

Girne Belediyesi