Tatar: Öğrenciler, bu ülkede barış içinde, en iyi koşullarda eğitimini sürdürmektedir

Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar Lefke Avrupa Üniversitesi ziyaretinde yaptığı açıklamada, ülkede eğitimin dengeli bir şekilde geliştiğini ve KKTC’nin bütün bölgeleri ile bir eğitim adası olma yolunda ilerlediğini iddia etti.

TVPLUS

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar bu sabah yaptığı Lefke ziyareti çerçevesinde Lefke Avrupa Üniversitesi’ni ziyaret ederek üniversite rektörü ve bir grup akademisyenle birlikte, eğitim ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına, Lefke bölgesinde ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nde bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Tatar Lefke’nin, adanın en güzide yerleşim yerlerinden biri olduğunu ifade etti.

Tatar, Lefke Avrupa Üniversitesi’nin, kuruluşundan bugüne kadar, bölgenin bir eğitim merkezi olmasını sağladığını belirtti. Öğrencilerin Lefke Avrupa Üniversitesi’nde mutlu olduğunu, yürütülen çalışmalar neticesinde üniversitenin geliştiğini ve öğrenci sayısının arttığını ifade eden Ersin Tatar tüm üniversite camiasına, katkılarından dolayı teşekkür etti.

Ülke geneline bakıldığında, eğitimin dengeli bir şekilde geliştiğini, KKTC’nin bütün bölgeleri ile bir eğitim adası olma yolunda ilerlediğini savunan Tatar, eğitime ve özellikle öğrencilere çok büyük önem verildiğini iddia etti. Üniversitelerimizde yabancı ülkelerden eğitim almak için gelen çok sayıda öğrencilerin de olduğunu dile getiren Tatar, hâlâ Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiğini ve bununla birlikte yaşanan sıkıntıların en kısa sürede aşılacağına olan inancını ifade etti.

Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu ülkede, eğitim alanında bir başarı vardır. Öz güvenimizle her zaman KKTC’nin gelişmekte olduğunu belirtiyor, yeni politikamızdan da asla taviz vermeyeceğimizi her fırsatta söylüyoruz.

Kıbrıs’ta eğitime büyük yatırımlar yapılmıştır. Lefke bölgesi, havası, denizi, tarihi ve tarım ürünleriyle belki de dünyanın en güzel yerleşim yerlerinden biridir. Her fırsatta söylediğim gibi, KKTC bir Türk devletidir, Türk vatanıdır. Burada şehitlerimiz, ödediğimiz bedeller ve kahramanlıklarımız vardır. Evladını, KKTC’ye eğitim almak için gönderen ailelere teşekkür ediyorum. Öğrenciler, bu ülkede barış içinde, en iyi ve en doğal koşullarda eğitimini sürdürmektedir.”

Girne Belediyesi