Nijerya hükümeti: Kuzey Kıbrıs’a gitmeyin, orada 20’den fazla öğrenci öldürüldü

Nijerya Diaspora Komisyonu (NiDCOM) Başkanı Abike Dabiri-Erewa, Nijeryalıları Kuzey Kıbrıs'a seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

TVPLUS

HABER MERKEZİ

Nijerya Federal Hükümeti, Nijeryalıları, yabancı ülkelerde daha yeşil meralar aramak için seyahat etmeleri gerekiyorsa, Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Daily Post Nigeria‘nın haberine göre Nijerya Diaspora Komisyonu (NiDCOM) Başkanı Dr. Abike Dabiri-Erewa, Cumhurbaşkanlığı İletişim Ekibi tarafından Abuja’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde Perşembe günü düzenlenen Devlet Evi Bakanlar Medya Brifingi’nin 48. oturumunda yer alırken uyarıda bulundu.

Dabiri-Erewa, vatandaşların ülkeye seyahat etmekten kaçınmalarının nedeni olarak, Kıbrıs’ın kuzeyinde Nijeryalıların sık sık öldürülmesini gösterdi.

Nijeryalıların Kıbrıs’taki durumunu çözmek için diplomatik olarak yapılabilecek çok az şey olduğunu, çünkü ülkenin kuzey bölgesinin uluslararası toplum tarafından Türkiye dışında bir ülke tarafından tanınmadığını söyledi.

Dabiri-Erewa, “Kuzey Kıbrıs’a gitmeden önce iki kez düşünün. Orada Nijeryalılar için fazla bir şey yapamayız. Öğrencilerimiz her gün öldürülüyor” dedi. Kuzey Kıbrıs’ın BM tarafından tanınmadığını ve orada çok sayıda öğrencinin öldürüldüğünü de sözlerine ekledi:

“Kuzey Kıbrıs’ta çok sorun oldu. Gençler gelip bize şunu söylüyor: Lütfen herkese Kuzey Kıbrıs’a gitmeyi bırakmalarını söyleyin. Bunu bir süre önce yaptık ve insanlara Kuzey Kıbrıs’a gitmemelerini söylemek için hangi haklara sahip olduğumuz konusunda meydan okuduk. Tekrar söylüyorum: Kuzey Kıbrıs’a gitmeniz gerekiyorsa iki kere düşünün. Yıllar içinde en az 20 öğrenci öldürüldü ve saldırganlara hiçbir şey olmadı. Daha önce oraya gitmiş olan öğrenciler, bilinçlendirme kampanyasına başlamaları gerektiğini söylemek için geldiler. Buralara gitmeyin. Kuzey Kıbrıs sadece Türkiye tarafından tanınmaktadır.”

Kaynak: Daily Post Nigeria, The Eagle Online

Girne Belediyesi