İslami Cihad Hareketi: İsrail şartlarımızı yerine getirmezse ateşkes anlaşmasını yok sayacağız

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale yaptığı açıklamada, İsrail'in kabul ettiği şartları uygulamadığı koşulda ateşkes anlaşmasını yok sayacağını ve bir an bile tereddüt etmeden savaşa yeniden başlayacaklarını söyledi.

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale, İran’ın başkenti Tahran’da, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 5 Ağustos’ta başlattığı saldırılar ve dün İsrail ile İslami Cihad Hareketi arasında Mısır’ın ara buluculuğuyla varılan ateşkesle ilgili bir basın toplantısı yaptı.

Ziyad en-Nehhale, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda amacına ulaşamadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“İsrail eğer herhangi bir hedefini gerçekleştirmiş olsaydı İslami Cihad Hareketiyle anlaşma sağlamaya çalışmazdı. İsrail, Birleşmiş Milletler ve Mısır aracılığıyla, ateşkesin sağlanması için elindeki tüm gücünü kullandı. Gazze ile burada bizimle ve diplomatlar aracılığıyla bu anlaşmanın sağlanması için iletişim 24 saat hiç durmadı.”

Nehhale, ilk andan itibaren, İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Bessam es-Saadi ve açlık grevindeki Halil el-Avavide’nin serbest bırakılmasını şart koştuklarını kaydederek, İsrail’in bu talebi kabullenmede önce yavaş davranmaya çalıştığını ancak sonunda kabul ettiğini aktardı.

Nehhale, açlık grevindeki Avavide’nin bugün direkt hastaneye çıkacağını ve daha sonra da evine gideceğini dile getirerek, Mısır’ın, Saadi’nin en kısa sürede serbest bırakılmasını takip edeceği yönünde net yazılı söz aldıklarını belirtti.

Nehhale ayrıca, “İsrail eğer kabul ettiği şartlarımızı yerine getirmezse ateşkes anlaşmasını yok sayacağız ve bir an bile tereddüt etmeden savaşa yeniden başlayacağız.” dedi.

(AA)

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi