Ukrayna istihbaratı, Washington Post’la paylaştı: Rusya’dan Türkiye’ye dev ekonomi paketi

Moskova'nın Türkiye'nin petrol rafinerileri, depoları ve rezervlerine ortak olmayı önerdiği bildirildi.

TVPLUS

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, bugün “Rusya yaptırımların etkisini azaltmak için Türkiye ve diğer ticaret partnerlerine yöneliyor” başlığıyla bir haber yayımladı.

Ukrayna istilası sonrasında artan yaptırımların Moskova’nın canını acıttığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine bugün Soçi’ye yapacağı günübirlik çalışma ziyaretiyle birlikte iki liderin neredeyse son iki haftada iki kere görüşeceği hatırlatıldı.

Gazetenin İstanbul Büro Şefi Kareem Fahim ve Rusya uzmanı gazeteci Catherine Belton’ın imzasını taşıyan haberde, yaptırım uygulamaktan kaçınan bir NATO ülkesinin Kremlin’le ekonomik bağlarını güçlendirmesinin alarm zillerini çaldırdığı ifade edildi.

Ukrayna istihbaratının bu hafta gazeteyle paylaştığı bilgilere göre Rusya, bankacılık, enerji ve sanayi sektörlerinde yaptırımlardan kaçınmak için Ankara’ya bir teklif sunuyor.

Moskova’nın Türkiye’nin petrol rafinerileri, depoları ve rezervlerine ortak olmayı önererek kendi petrolünü Ankara üzerinden satabileceği belirtildi. Rusya’nın Avrupa Birliği’nin gelecek sene yürürlüğe girecek ambargosundan böyle kurtulmaya çalıştığı öne sürüldü.

Ayrıca Rus sanayicilerinin Türkiye’deki serbest bölgelerde iş yapması ve Rus bankalarının Türkiye devletinin bankalarında hesap açması da Moskova’nın talepleri arasında yer alıyor.

Gazeteye göre ekonomistler ve yaptırım uzmanları, banka isteğinin Batı’nın yaptırımlarının açık ihlali olacağını ifade ederek uyardı. Türkiye’nin kendi kurum ve kuruluşlarını yaptırım riskine sokacak ve Batı piyasalarıyla ilişkisini koparacak bu düzenlemeleri kabul edip etmeyeceğiyle alakalı herhangi bir işaret görülmediği de bildirildi.

Washington Post, konuyla ilgili yorum taleplerine Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ya da Erdoğan hükümetinin yanıt vermediğini duyurdu. Kremlin’in önceki açıklamalarında Soçi’deki zirvenin askeri teknik işbirliğiyle ilgili olduğunu ifade etmişti.

Kaynak: Independent Türkçe

Girne Belediyesi