Güney Afrika’da 8 kadına tecavüzle ilgili 80 kişi tutuklandı

Yerel polis şefi ise basına yaptığı açıklamada, 8 kadına yönelik tecavüzü “ulusal utanç” olarak niteledi. Güvenlik güçleri, tecavüzle ilgili olarak bölgedeki madenlerde çalışan kaçak göçmenleri suçluyor.

TVPLUS

Güney Afrika’da Krugersdorp kentinde bir çetenin 8 kadına tecavüz etmesinin ardından başlatılan soruşturmada 80’den fazla kişi tutuklandı.

8 kadına yönelik bir çete tarafından toplu tecavüz ülkede infial uyandırdı.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, “tecavüzcülerin bizim toplumuzda yeri yok. Ancak bu tür suçları işleyenlerin yakalanması ve yargılanması için toplumların, suçluları aralarına almamaları ve korumamaları gerekiyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bu arada Krugersdorp kentinde tecavüzleri protesto eden göstericiler, kaçak göçmenleri sopalarla döverek, kamplarını ateşe verdi.

Bazı göstericilerin, dövdükleri kaçak göçmenlerin üzerlerindeki eşyaları çıkartarak bu kişileri cezalandırmak için soydukları görüldü. Yine sokaklara barikat kuran göstericiler, lastik yakarak tepkilerini dile getirdi.

Polis, göstericilere yatıştırmak için göz yaşı bombası kullanmak zorunda kaldı. Polis ve göstericiler arasında arbede çıktığı bildirildi.

Tüm Siyahlar Organizasyonu lideri Lucas Misapitso, tecavüz olaylarına karşı hem yerel hem de ulusal düzeyde duyarlılık çağrısı yaparak, “Kentte 8 kadının kaçak madenciler tarafından tecavüze uğramasından sonra bugün bütün faaliyetlere ara verilecek. Bütün topluluklar, Kagiso’daki hareketlerin liderleri ve siyasi partilerle birlikte hep birlikte harekete geçip sokaklarda bunu protesto edeceğiz” dedi.

Bu arada ülkede son dönemde güvenlik güçlerinin hırsızlık, cinayet ve diğer suçlara karşı mücadele etkisiz kaldığı yolundaki eleştirilerin giderek arttığı gözleniyor.

Kaynak: Euronews

Girne Belediyesi