Sorakın: Asgari ücret vergiden muaf olmalı

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın yaptığı yazılı açıklamada, hükümeti asgari ücret konusunda eleştirdi.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın yaptığı açıklamada, hükümeti halkın alım gücünü koruyamadığı gerekçesiyle eleştirdi. Sorakın, belirlenen asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını söyleyerek, bu ücretle geçinmenin mümkün olmadığına değindi. Asgari ücrete hayat pahalılığı oranında artış yapılması gerektiğinin altını çizen Sorakın, işverenin de devlet tarafından desteklenmesinin şart olduğunu vurguladı.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“Ülkemizde altı aylık enflasyon yüzde 56,76, yıllık enflasyon yüzde 110,42, gıda enflasyonu ise yüzde 126,92 olarak gerçekleşmiştir. Kamuda olsun, özelde olsun çalışanların maaşı reel olarak gerilemiş, astronomik zamlar nedeniyle de alım gücü giderek düşmüştür. Borçlar ve taksitler ise ödenemeyecek duruma gelmiştir. Artan girdiler nedeniyle üretim de, üretileni pazarlamak da oldukça zorlaşmıştır. Ekonomik konularla birlikte halkın alım gücünün korunması konusunda tedbir alması gereken gayrimeşru hükümet ise Anayasa ve yasalara rağmen ihalesiz akaryakıt alımlarına ve kontrolsüz harcamalara devam ederek, adeta halkla dalga geçmektedir.

Yasalarla güvence altına alınan ve altı ayda bir maaşlara konsolide edilen hayat pahalılığı ödeneği, maaş artışı değildir. Hayat pahalılığı ödeneği, alım gücünü korumaya dönük bir uygulamadır. Asgari ücret de aynı mantıkla düzenlenmeli ve her koşulda vergiden muaf olmalıdır. CTP olarak Meclis’e sunduğumuz, ‘Asgari ücretin her koşulda vergiden muaf olmasıyla’ ilgili yasa önerisinin bir an önce yürürlüğe girmesi sağlanmalıdır. Altı aylık hayat pahalılığının yüzde 56,76 ve açlık sınırının 9 bin 46 TL olduğu günümüzde, asgari ücrete yapılan yüzde 41’lik artış kabul edilebilir değildir. Belirlenen asgari ücret açlık sınırının altında olup, bu ücretle geçinmek mümkün değildir. Asgari ücrete yapılacak artış nedeniyle etkilenecek bazı işletmeler, devlet tarafından desteklenmelidir. Hükümet bu konuda, sosyal devlet anlayışıyla hareket etmelidir. Küçük esnaf, üreticiler ve ihtiyacı olan işletmeler de destelenmeli, gerekli olanaklar yaratılmalıdır. Aksi halde çalışma barışını sağlamak mümkün olamayacaktır.”

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi