İngiltere’de yılın en sıcak günleri yaşanıyor

Meteoroloji Müdürlüğü'nün tarihinde ilk kez aşırı sıcaklıklara dair kırmızı alarm seviyesine geçildiğini duyurduğu belirtiliyor.

TVPLUS

İngiltere’de dün 38,1 derece ile ülke tarihinin en sıcak günlerinden biri kaydedildi. Bugün hava sıcaklığının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Suffolk bölgesindeki Santon Downham en sıcak yer olarak ölçülürken, birçok bölgede hava sıcaklığı 37 dereceyi aştı.

Meteoroloji Müdürlüğü, Pazartesi ve Salı günleri aşırı sıcaklıklar görüleceği uyarısında bulunmuştu. Sıcak hava dalgasının başkent Londra’dan kuzeyde York ve Manchester’a dek tüm İngiltere’de hissedilmesi söz konusu.

İngiltere’de tarihin en yüksek sıcaklığı 2019 yılında Cambridge kentinde kaydedilmişti. Sıcaklık 38,7 dereceyi görmüştü.

Sıcak hava dalgasının Galler Bölgesi’nde ve İskoçya’nın bazı kesimlerinde de etkili olması bekleniyor.

İngiltere’de sıcak hava dalgasının bugün de etkisini sürdürmesi, gece sıcaklıklarının dahi 25 derece civarında seyretmesi ve Çarşamba gününden itibaren sıcaklıklarda düşüşün başlaması bekleniyor.

Meteoroloji Müdürlüğü’nün tarihinde ilk kez aşırı sıcaklıklara dair kırmızı alarm seviyesine geçildiğini duyurduğu belirtiliyor.

Kırmızı alarm seviyesi “vatandaşların ve altyapının üzerinde geniş etkiler görülmesinin beklendiği ve günlük rutinler ile çalışma koşullarında önemli değişikliklerin gerekeceği” anlamına geliyor.

İngiltere’de okulların erken kapanması, kimi okulların hiç açılmaması söz konusu.
Ulusal Demiryolları Şebekesi de vatandaşlara sadece gerekli olduğu durumlarda seyahat etmeleri çağrısında bulundu.

Meteoroloji Müdürlüğü’nün alarm seviyesi duyurusunun yanı sıra, İngiltere Sağlık Güvenliği Kurumu da dördüncü seviyede alarma geçildiğini belirtti. Bu, ulusal olağanüstü hal durumu olarak nitelendiriliyor.

Sağlık Bakanı Steve Barclay, sıcak hava dalgası nedeniyle ambülans kapasitelerinin arttırıldığını açıkladı. Telefon yardım hatlarına da destek verileceği belirtildi.

İngiltere’de yılın en sıcak günü Pazar günü yaşanmış, sıcaklıklar 33 dereceyi görmüştü. Sahiller ve plajlar insan akınına uğramıştı.

Cumartesi gecesi 16 yaşındaki bir genç Salford Rıhtımı’nda denize girmesinin ardından hayatını kaybetmişti. West Yorkshire’da da bir rezervuara giren bir kişiden halen haber alınamıyor.

Kaynak:BBC Türkçe

Girne Belediyesi