Belçika’da kadın cinayetlerine karşı ‘alarm düğmesi’

Belçika'da kadın cinayetlerini önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan "alarm düğmesi" uygulamasının önemli ölçüde başarılı olduğu ve birçok kadının son anda saldırıdan kurtulmasını sağladığı belirlendi.

Belçika’da her 10 kadın cinayetinden 9’u, büyük bölümü eski eşlerin takibinden sonra işleniyor. Bu nedenle, kendilerini tehdit altında hisseden 27 kadın, kıyafetlerinin altına, tehlike anında hemen polisi uyaran alarm düğmesi taşıyor.

Hükümet, uygulamayı bütün ülke çapında etkin hale getirmeye hazırlanıyor.

Deneme amacıyla ilk olarak Gent şehrinde hayata geçirilen “tele alarm” uygulaması, daha sonra Flaman kesimindeki diğer bazı kentlerde de uygulanmaya başladı.

Doğu ve Batı Flaman bölgelerinde şu anda toplam 27 kadın, kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan alarm düğmesi taşıyor.

Alarm düğmesi, kadınların, sütyen askısı ya da giysilerinin her hangi bir bölümüne takabildikleri yaklaşık 2 euro (metal 1 lira) büyüklüğünde bir cihazdan oluşuyor. 112 Acil uygulamasına bağlı sistem, düğmeye asıldığı anda, mevcut konumu anında polise gönderiyor.

Proje yöneticisi ve polis baş müfettişi Marianne De Vuyst, HLN gazetesine, kadınların taşıdığı alarmın yüksek önceliğe sahip olduğunu ve polislerin hemen olay yerine koştuğunu söylüyor.

Belçikalı yetkiliye göre, kadınlar, akıllı telefona gerek duymadan ve dikkati çekmeden 7 gün 24 saat boyunca polisten yardım isteyebiliyor ve kurbanlara en geç 10 dakika içinde ulaşılıyor.

Belçika’da kadınlar tarafında her yıl yüzde 62’si eski eş ya da sevgililer tarafından olmak üzere 22 bin taciz ihbarı yapılıyor. Kurbanların çoğu 30-40 yaş arası kadınlar.

Pilot uygulamanın başladığı Gent’te yaklaşık 1 yıl içinde alarm sistemi aracılığıyla 22 kez yardım çağrısı yapıldı. Polisin müdahelesi sonucu 11 kişi gözaltına alındı.

Polis baş müfettişine göre, zanlılar birkaç gün gözaltında kaldıktan ve hakim karşısına çıktıktan sonra genellikle suçluluk duygusuna kapılıp, sakinleşiyor.

Ancak daha tehlikeli zanlılar cezaevine konularak, tehdit oluşturmasının önüne geçiliyor.

Şu anda Gent’te 17, Belçika genelinde de toplam 27 kadın alarm düğmesi taşıyor.

Proje yöneticisi De Vuyst’e göre, eski eş ya da sevgilier, hala kendilerini ayrıldıkları kadının “efendisi” olarak görüyor. Bu nedenle, erkek takip kurbanına alarm düğmesini tanıtmak için yoğun çaba harcanıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi