Beyaz Saray’ın eski Güvenlik Danışmanı’ndan ‘başka ülkelerde darbe’ itirafı

Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, kendisini, "başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri" olarak tanımladı.

TVPLUS

CNN televizyonunun, 6 Ocak Kongre baskınına ilişkin özel yayınına konuk olan eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, dikkat çeken bir itirafta bulundu.

Sputnik’te yer alan habere göre, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim sonuçlarına kabul etmeyip 6 Ocak’ta darbe yapmaya kalkışıp kalkışmadığı konusunda CNN sunucusu Jake Tapper ile Bolton arasında tartışma yaşandı.

Bolton, 6 Ocak olaylarının “dikkatlice planlanmış bir darbe” olarak nitelenmesine yönelik, Trump’ın böyle çalışmadığını, bir fikirden başka bir fikre kolay atladığını söyledi.

Tapper’ın “Darbe yapmak için son derece zeki olmaya gerek yok” diye karşılık vermesi üzerine Bolton, şu ifadeleri kullandı:

“Burada değil de başka ülkelerde darbe planlamalarına yardımcı olmuş biri olarak buna katılmıyorum. Bu çok çalışma gerektirir. Onun yaptığı bu değildi. Bir fikirden başka bir fikre atlıyordu. Sonuç itibariyle o, bu isyancıların Kongreye girmesinin önünü açtı ama anayasayı ortadan kaldırmak için değil.”

Girne Belediyesi