Son dakika: Eski Japon Başbakan Abe Şinzo vuruldu

Japonya'nın eski Başbakanı Abe Şinzo, katıldığı bir etkinlikte silahlı saldırıya uğradı.

TVPLUS

Japonya’nın eski Başbakanı Abe Şinzo, Nara kentinde katıldığı etkinlikte silahlı saldırıya uğradı. 67 yaşındaki Abe hastaneye kaldırıldı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Abe’nin durumunun ağır olduğunu söyleyerek, “Tüm kalbimle yaşaması için dua ediyorum” dedi. NHK haberine göre, gözaltına alınan zanlı, Japonya’nın eski başbakanından memnun olmadığını ve onu öldürmeye çalıştığını söyledi.

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Nara kentinde katıldığı etkinlikte silahla vuruldu. 67 yaşındaki Abe, vurulduktan sonra hastaneye kaldırıldı.

Japonya Devlet Televizyonu NHK’nin haberine göre, Abe, kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için açık havada yapılan etkinlikte yaptığı konuşma sırasında göğsünden ve boynundan vuruldu.

Japon medyasının aktardığına göre olay yerinde iki kez arka arka patlama sesi duyuldu. Abe’nin yaşam belirtisi göstermediği ve yoğun bakıma kaldırıldığı ifade edildi.

Polis kaçma çabası göstermeyen 42 yaşındaki erkek zanlıyı cinayete teşebbüs şüphesi ile gözaltına aldı. Saldırganın kullandığı silah da bölgede ele geçirildi.

ZANLININ İLK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

NHK haberine göre, gözaltına alınan zanlı, Japonya’nın eski başbakanından memnun olmadığını ve onu öldürmeye çalıştığını söyledi.

“DURUMU AĞIR”

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Abe’nin durumunun ağır olduğunu söyleyerek, “Tüm kalbimle yaşaması için dua ediyorum” dedi.

Japonya’nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

*Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.

Kaynak: Habertürk

Girne Belediyesi