İtalya Başbakanı Draghi: Erdoğan’a ‘İstanbul Sözleşmesi’ne dönün’ dedim

Geçen yıl Erdoğan'a yönelik "diktatör" sözleriyle tartışma yaratan Draghi Ankara'da Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'ne dönmesini istediklerini ve bunu bizzat ilettiğini söyledi.

Ankara’ya resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Mario Draghi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili mesajlar verdi. Türkiye’nin kadına karşı şiddetle mücadeleyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesine dönmesini istediğini belirten Draghi, “Görüşmemizde insan haklarının önemine de değindik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden katılmaları için teşvikte bulundum” diye konuştu.

Erdoğan, Draghi’nin bu çağrısına basın toplantısı sırasında bir karşılık vermedi. Türkiye, bazı muhafazakar ve AKP’li çevrelerin hedefindeki İstanbul Sözleşmesi’nden Mart 2020’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ayrılmıştı.

9 ANLAŞMA İMZALANDI
Geçen yıl Erdoğan’a yönelik “diktatör” sözleriyle tartışma yaratan Draghi Ankara’ya kalabalık bir hükümet heyeti ile gitti. Resmi törenle karşılanan Draghi ile Erdoğan arasındaki ikili görüşmenin ardından, heyetler arasında görüşmeler gerçekleşti. Erdoğan, İtalya ve Türkiye arasında 9 anlaşma imzalandığını söylerek, “Salgına rağmen ticaret hacmimiz geçen sene yüzde 34’lük artışla rekor seviye olan 23 milyar doların üstüne çıktı. İkili ticaretimizin bir özelliği de dengeli olmasıdır. Mevcut rakamlar bu sene 25 milyar dolar eşiğini rahatlıkla aşacağımızı gösteriyor” dedi.

Askeri alanda işbirliğini artırmanın da görüşmede gündeme geldiğini belirten Erdoğan, “Bu alandaki ilişkilerimizi derinleştirmenin müşterek menfaatimize olduğu noktasında hemfikiriz” diye konuştu. Erdoğan, İtalya’dan Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde daha fazla destek beklediklerini söyledi.

TAHIL KRİZİ
Ukrayna savaşının da gündeme geldiği basın toplantısında, gazeteciler Ukrayna limanlarından gemilerin çıkamaması nedeniyle küresel ölçekte yaşanan tahıl krizini sordu. Çözüm için görüşmelerin sürdüğünü belirten Erdoğan, “Özellikle Afrika’da ciddi sıkıntı söz konusu ve bizler bu konuda her iki lidere de (Putin ve Zelenski) aracı olmaya ve bunu Birleşmiş Milletler çatısı altında Sayın Guterres ile de görüşmek suretiyle devam ettirelim istiyoruz. Bir hafta 10 gün içerisinde bu görüşmelerimizi yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız.” dedi.

Kaynak: T24

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi