İklim aktivistleri ellerini Van Gogh tablosuna yapıştırdı

Eylem aktivistleri, Londra'da bulunan Courtauld Gallery'de, İngiltere'nin yeni fosil yakıt ruhsatlandırma ve üretimini durdurmayı taahhüt etmesini sağlamak amacıyla ellerini Van Gogh tablosuna yapıştırdı.

Büyük Britanya’nın başkenti Londra’da bulunan Courtauld Gallery’deki Van Gogh sergisine gelen iki aktivist, ellerini Van Gogh’un 1889 tarihli “Peach Trees In Blossom” tablosunun çerçevesine yapıştırdı.

Londra’daki Courtauld Gallery’deki Van Gogh sergisine gelen aktivistler, ellerine sürdükleri yapıştırıcı ile Van Gogh’un 1889 tarihli ‘Peach Trees In Blossom’ (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosunun çerçevesine yapıştırdı. İngiltere’nin yeni fosil yakıt ruhsatlandırma ve üretimini durdurmayı taahhüt etmesini sağlamak amacıyla kurulan Just Stop Oil grubu üyesi olan 21 yaşındaki Louis McKechnie, daha önce de İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle ile Everton arasındaki maçta kendisini kale direğine bağlayarak gündeme gelmişti. McKechnie, daha önce 20 kez gözaltına alınan ve toplam 6 hafta hapis yatan eski bir mühendislik öğrencisi.3

“GELECEĞİMİZ İÇİN KORKUYORUZ”
McKechnie, kendisinin ve eylemci arkadaşının tutuklanmasının beklendiğini belirterek, “Bu resme yapışmış durumdayız çünkü geleceğimiz için korkuyoruz. İhtiyacımız olan değişikliği elde etmenin başka bir yolu olsaydı, yapardık. Diğer her şeyi denedik” ifadelerini kullandı. Courtauld Gallery tarafından yapılan açıklamada, söz konusu eylemin öğleden sonra gerçekleştirildiği belirtilerek, eylem nedeniyle galerinin ziyarete kapatıldığı aktarıldı. Açıklamada ayrıca, Courtauld Gallery’nin yarın normal şekilde ziyarete açılacağı ifade edildi.

Kaynak: Dokuz 8 Haber

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi