İddia: NATO pazarlığı masasında KKTC de var

İngiliz basını, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği ne karşı çıkan Türkiye'nin, bu ülkelerle görüşmelerinde KKTC'nin statüsünü gündeme getirdiğini öne sürüyor. İddiaya göre Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar'a yakın kaynaklar bu bilgiyi doğruladı.

TVPLUS

Sözcü’nün haberine göre, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında diplomasi trafiği sürerken, İngiltere merkezli Express.co.uk haber sitesi, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılım süreci müzakerelerinde KKTC’nin statüsünü gündeme getirdiğini öne sürdü. Haberde, “Türkiye ile yapılan müzakerelerde Ankara, yalnızca kendisinin tanıdığı KKTC’nin NATO ülkeleri tarafın dan da kabul edilmesini istiyor” denildi.

Habere göre; Ersin Tatar’a yakın bir kaynak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin statüsünün NATO görüşmelerinde masaya yatırılmasını istediğini doğruladı. Erdoğan’ın konuyla ilgili Tatar’ı telefonla aradığını ifade eden kaynak, “Aramanın yapıldığını biliyorum ve Cumhurbaşkanı Tatar’ın olumlu bir yanıt aldığını da duydum” dedi.

İsmi açıklanmayan kaynak, “Yunanistan ve Güney Kıbrıs, herhangi bir ilerlemeyi durdurmak için AB üzerindeki vetolarını kullanıyor. Biz neden yapmayalım ki” sözleriyle durumun normal karşılandığını söyledi.

Girne Belediyesi