Cannes’da Altın Palmiye’nin sahibi Ruben Östlund’un ‘Hüzün Üçgeni’ oldu

Türkiye, İsveç, Fransa, ABD, İngiltere, İsviçre, Yunanistan ortak yapımı "Hüzün Üçgeni", ıssız bir adada mahsur kalanlar arasında hiyerarşinin alt üst olduğu, rollerin ve sınıfların tersine döndüğü bir hiciv filmi.

TVPLUS

İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un TRT ortak yapımı filmi “Hüzün Üçgeni” (Triangle of Sadness), 75. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin sahibi oldu.

Fransa’nın güneyinde bulunan Cannes kentinde bu yıl 75’incisi düzenlenen Cannes Film Festivali düzenlenen törenle sona erdi.

Ruben Östlund’un TRT ortak yapımı filmi “Triangle of Sadness”, Altın Palmiye ödülünü kazanırken en iyi yönetmen ödülünü ise “Decision to Leave” filmiyle Chan Wook Park kazandı.

İkincilik anlamına gelen Grand Prix’nin sahibi, Belçikalı yönetmen Lukas Dhont’un “Close” filmi ve Fransız yönetmen Claire Denis’in “Stars at Noon” filmi oldu.

Koreli oyuncu Song Kang Ho, Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda’nın “Broker” adlı filmindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu seçildi.

En iyi kadın oyuncu ödülü ise İranlı yönetmen Ali Abbasi’nin “Holy Spider” filmindeki gazeteci rolüyle İranlı aktris Zar Amir Ebrahimi’ye gitti.

TRIANGLE OF SADNESS AYAKTA ALKIŞLANDI
TRT’den yapılan açıklamaya göre film endüstrisinin en prestijli etkinliklerinden biri olan festivalde dünya prömiyerini gerçekleştiren film, gösterim sonrasında izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

Önceki filmlerinde olduğu gibi bu filminde de insan doğasını hicveden Östlund, filmdeki kara komedi dünyasını üst orta sınıf ve üst sınıfların yaşadığı absürt durumlar üzerine kuruyor.

Türkiye, İsveç, Fransa, ABD, İngiltere, İsviçre, Yunanistan ortak yapımı “Hüzün Üçgeni”, modellik yapan genç çift Carl ve Yaya’nın milyarder yolcuların bulunduğu süper lüks bir gemiyle çıktığı gezide başından geçenleri anlatıyor. Bir fırtına sonrasında Carl ve Yaya, bir grup milyarder ve geminin temizlikçilerinden biriyle birlikte ıssız bir adada mahsur kalır. “Hüzün Üçgeni”, hiyerarşinin aniden alt üst olduğu, rollerin ve sınıfların tersine döndüğü bir hiciv filmi.

Kaynak: Euronews

Girne Belediyesi