‘Bir kaçış planının anatomisi’ iddiası: Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve ailesini ülkeden kaçmak için hazırlık yapmakla suçladı

Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve aile bireylerinin yurt dışına kaçmak için hazırlık yaptığını ve bu hazırlık kapsamında iki vakıf aracılığıyla ABD'ye para transferi yapıldığını öne sürdü.

TVPLUS

Türkiye’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aile bireylerinin yurt dışına kaçmak için hazırlık yaptığını ve bu hazırlık kapsamında iki vakıf aracılığıyla ABD’ye para transferi yapıldığını öne sürdü.
Kılıçdaroğlu, “belgeler ve para akışları elimizde” diyerek, TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığıyla Amerika’ya para kaçırıldığını iddia etti. İki vakıf, ABD’de TURKEN Vakfı ismiyle ortak faaliyet yürütüyor.

AKP’den iddialarla ilgili değerlendirme Sözcü Ömer Çelik’ten TRT yayınında geldi.

Sözcü Çelik, “(Bu vakıflar) Oradaki öğrencilerimize sahip çıkmak üzere kurulmuş” dedi. Çelik, hukuki yollara başvuracaklarını ve Kılıçdaroğlu’na ‘çok sert yanıt’ vereceklerini söyledi.

TÜRGEV ve Ensar Vakfı ise yaptıkları yazılı açıklamalarda Kılıçdaroğlu’nun iddialarını reddetti ve kınadı.

KILIÇDAROĞLU’NUN İDDİALARI
“Bir kaçış planının anatomisi” sözleriyle gündüz saatlerinde duyurusunu yaptığı konuşmayı akşam sosyal medya hesaplarından paylaştı. CHP lideri, bu paranın Erdoğan ve ailesinin yurt dışına çıkma hazırlığı kapsamında olduğunu öne sürdü.
Kılıçdaroğlu dekont olduğunu söylediği bazı belgeleri de paylaştığı konuşmasında bürokratlara “suça alet olmama” çağrısını yineledi.

Kılıçdaroğlu, “Ülkeyi Kataristan’a dönüştürenler, Katar’a gider diye beklersiniz ya… Biliyorlar ki o ülkelerde hukuk yok, İlk uçakla geriye gönderirler bunları. ABD kanunlarının arkasına ise gizlenebilirler. Orası hukuk devleti. Yani hukuksuzlukla yok ettikleri ülkeden, Hukuka sığınmak için ABD’ye kaçmak istiyorlar” dedi.

HANGİ YANITLAR VERİLDİ?
AKP kanadından ilk tepki parti sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. TRT yayınında konuşan Çelik, “ABD’de yasalara göre kurulmuş derneklerden ve gelirlerden bahsediyor. Oradaki mali denetimin ne kadar güçlü olduğu biliniyor. (Bu vakıflar) Oradaki öğrencilerimize sahip çıkmak üzere kurulmuş” dedi.

Kılıçdaroğlu’yu Fethullah Gülen yapılanmasıyla aynı söyleme sahip olmakla suçlayan Çelik, “Kendisine verilmiş bazı iddiaları, bilgiymiş gibi toplumla paylaşıyor. Aslında bunlar şeffaf bir şekilde oradaki kurumların internet sayfasındaki açık bilgilerdir” ifadelerini kullandı.

Sözcü Çelik şöyle devam etti:
“CHP mutfağında olan birileri, belki de CHP yönetimini de by-pass ederek doğrudan Kılıçdaroğlu’na bunları ‘gizli, çok önemli, illegal birtakım belgelermiş’ gibi veriyor, o da her seferinde açıklıyor sonrasında duvara tosluyor. Bu bir siyaset yapma biçimi değildir. Bu bir siyaset dili değildir.”

‘İTİBAR SUİKASTI’
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise katıldığı A Haber yayınında, Kılıçdaroğlu’nun suçlamaları için “itibar suikastı” ve “yalan terörüne alet olmak” gibi ifadeler kullandı.

Altun, “Siyaset alanında demokratik bir şekilde yarışmak varken bu tür yalanlarla ciddi bir kendilerine göre kampanya yapma içindeler” dedi.

Türkiye’de sivil toplumun son 20 yılda ülkenin demokratikleşmesiyle daha da genişlediğini vurgulayan Altun, “TÜRGEV ve Ensar da bu ülkenin gençleri için resmi faal gösteren kurumlardır. Buradaki belgeleri gizli belgeymiş gibi sunmak da büyük bir haksızlıktır” diye konuştu.

Altun, medya temsilcilerinin TURKEN binasının son halini paylaşacağının mesajını verdi.

TURKEN Vakfı, TÜRGEV’in internet sitesinde “TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın ABD’de ve İngiltere’de birlikte kurdukları bir vakıf” olarak tanımlanıyor ve başta New York olmak üzere ABD’nin Washington, Boston, Virginia ve Syracuse şehirlerinde toplam 8 öğrenci evi ile yaklaşık 50 öğrenciye hizmet verdiği belirtiliyor.

TURKEN Vakfı’nın yönetim kurulunun başında Behram Turan var. Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak da vakfın direktörleri arasında.

VAKIFLAR NE DİYOR?
TÜRGEV’in Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun, Twitter hesabında “Ülkemiz, gençlerimiz, çocuklarımız için gönüllülük esası ile çalışıyor, güzel işler yapıyoruz” sözleriyle, vakfın açıklamasını paylaştı.

Vakıf, Kılıçdaroğlu’nun iddialarının hiçbir yasal ve ahlaki dayanağının olmadığını belirttiği açıklamasında, “Baştan sona bir FETÖ kumpası görüntüsünü andıran bu akıl ve izan dışı iddiaları cevaplamaya tenezzül etmemiz, iddia sahiplerine biçtiğimiz değerden değil kamuoyuna duyduğumuz saygıdandır” ifadelerini kullandı.

Bu ifadeler Ensar Vakfı’nın açıklamasında da yer aldı.

Vakıflar, ABD’ye okumak üzere gelen Türk gençlerinin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere New York’ta bir yurt binasının inşasının sürdüğünü söyledi. Gelecek yıl açılması beklenen yurdun finansmanının “yerel bağışçılar dışında TÜRGEV ve ENSAR aracılığı ile birçok hayırsever tarafından” sağlandığı bildirildi.

Vakıflar, TURKEN’in “ABD yasalarına uygun olarak kurulduğunu ve faaliyetlerini de yine hukuki düzlemde şeffaf bir biçimde” yaptığını aktardı.

Kaynak: BBC Türkçe

Girne Belediyesi