CMIRS anketinde CTP birinci parti

CMIRS'ın üç ayda bir düzenli yaptığı ankette, toplumun ruh hali tüm dönemlere kıyasla bu dönem en kötü durumda.

TVPLUS

CMIRS’ın her üç ayda bir düzenli olarak Kıbrıslı Türklerin siyasi güven, sosyal güven, bireysel özgüven, mutluluk algısını ölçtüğü anket sonuçları yayınlandı.

CMIRS’dan verilen bilgiye göre özet sonuçlar şöyle:

TOPLUMUN RUH HALİ
Bu anket toplumun ruh halinin tüm dönemlere kıyasla en kötü durumda olduğunu ortaya çıkarmıştır. Olumsuz duygu yaşayanların oranlarında 3 ay öncesine kıyasla ciddi artışlar gözlemlenmiş ve ilk kez toplumun çoğunluğunun olumsuz duygular içerisinde olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum toplumda sosyal sorunlar ve fiziki ve ruh sağlığı konusunda ilerisi için bir alarm niteliğindedir.

Uzun bir süredir Kıbrıslı Türklerin depresyonda olan, kendine güveni olmayan, siyasete ve toplumun diğer bireylerine de güvenini kaybetmiş bir toplum olduğunu söylemekteyiz. Bu çalışma bu güne kadarki en kötü rakamların ortaya çıktığı bir çalışmadır ve artık toplumda sosyal patlamalar yaşanmaması için bir an önce yürütülen siyasetin değiştirilmesi gerekmektedir.

Mart 2021’den beri düşüş gösteren mutluluk oranı Nisan ayında da düşüşünü sürdürmüş ve ilk kez 5’in altına düşmüştür. Bu dönemde ankete katılanların ortalama mutluluk puanı 4.37 olmuştur.

Yaşanabilirlik Puanı: 10 üzerinden 3.75

Ülkenin yaşanabilirlik puanı Aralık 2020’den beri düşmeye devam etmekte olup Nisan 2022’de bu güne kadarki en düşük noktasına gelmiştir.

KKTC’DE DEMOKRASİNİN İŞLEYİSİ
KKTC demokrasisi sınıfta kalmıştır… puan 10 üzerinden 2.84
Ayrıca, ülke yönetimi tüm başlıklarda sınıfta kalmıştır…
Son 3 dönemdir 5 üzerinde, yani geçer puan, alan hiçbir başlık olmaması da ayrıca dikkat çekicidir.

CTP ARTIK BİRİNCİ PARTİ
Toplumun ülke yönetiminden, ekonomiden ve ülkede yaşanabilirlik durumundan şikayetlerinde ciddi artışlar yaşanırken uzun bir zaman sonra ilk kez CTP birinci parti olarak ankette yer almıştır.

Bu çalışmada ayrıca ülkedeki siyasi partilerin durumunu ölçmek için bir soru da sorduk. Buna göre katılımcılardan meclisteki ve muhalefetteki tüm partilerin tek tek ne derece başarılı veya başarısız olduğunu belirtmelerini istedik. Katılımcılara göre meclisteki en başarılı parti CTP, en başarısız parti ise YDP. Muhalefetteki en başarılı parti TDP olurken en başarısız parti ise MDP.”

Girne Belediyesi