Kadın çalışanlar: Devlet ve işveren kendini sorgulamalı!

Girne Belediyesi'nin kadın çalışanları, Güzelyurt’taki iş cinayetinde 69 yaşındaki Fatma Taşçı'nın hayatını kaybetmesini protesto etti.

TVPLUS

Belediye’den yapılan açıklamaya göre, Girne Belediyesi İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı ve Eğitmeni Sıdıka Geylan Girne Belediyesi kadın çalışanları adına basın açıklaması yaptı.

Güzelyurt’taki Kalyoncu Narenciye Fabrikasında meydana gelen kazada bir kadın çalışanın hayatını kaybetmesinin Girne Belediyesi kadın çalışanları olarak kendilerini derinden üzdüğünü ifade eden Geylan, kadınların varlığının hayatın sürdürülebilirliği için elzem olduğunu kaydetti.

“Yaşanan bu trajik olay nedeniyle; devlet kurumlarından başlayarak işverenden çalışanına tüm toplumun kendini sorgulaması gerekmektedir. Bu acı olay, hepimizin sorumluluğudur“ diyen Geylan, çalışan her bireyin, sağlığını ve güvenliğini temin etmenin işverenin görevi olduğunu, çalışma koşullarının; çalışan kişinin temel ihtiyaçlarını ve bireysel korunma tedbirlerinin sağlanmasının işveren tarafından eksiksiz şekilde yerine getirilmesinin zorunluluk olduğunu vurguladı.

Geylan, Güzelyurt’ta yaşanan ölümlü kazanın iş sağlığı ve güvenliğinin önemini bir kez daha hatırlattığını vurgulayarak, “Bu kazanın çalışanların dinlenme günü olan Pazar gününe denk gelmesi, çalışanların psikososyal ve uzun süreli çalışma saatlerinden kaynaklı dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi faktörleri de ön plana çıkarmaktadır” dedi.

İşverenin iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlem ve tedbirleri yerine getirmiş olsa belki de söz konusu kazanın önlenebilmiş olacağına dikkat çeken Geylan, hayatını kaybeden Fatma Taşçı’ya Allah’tan rahmet, yaslı ailesine sabır diledi.

Girne Belediyesi