Bekir Bozdağ: Tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu yok, soruşturma tweetin içeriği üzerine açılıyor

Türkiye'de attığı tweetlerden dolayı hakkında soruşturma başlatılan kimse olmadığını savunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Soruşturma tweetin içeriği üzerine açılıyor" dedi

TVPLUS

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kanal 7’deki Başkent Kulisi programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Yargıtayın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verdiği karar ve Kılıçdaroğlu’nun bu karar hakkındaki “Tanımıyoruz” ifadesi sorulan Bozdağ, yargı kararlarının eleştirilebileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun da eleştiride bulunabileceğine dikkati çeken Bozdağ, şunları kaydetti:

“Eleştirinin temiz dille, saygı üslubu içinde olması lazım. ‘Mahkemeyi, kararı tanımıyorum.’ diyor. Türkiye, bir hukuk devleti ise cari hukuka göre mahkemeler karar verdiyse mahkeme kararları derhal uygulanır diye bir amir hüküm varsa hukuk devletini dilinden düşürmeyen birinin ‘Ben beğenmedim, karşıyım, yanlıştır ama bir mahkeme kararı vardır, bunun gereği yapılacaktır.’ demesi icap eder. Hukuktaki yanlışlıkları, eksiklikleri siyaset tamamlayamaz. ‘Yargı kararlarına uymayacağım.’ diyor. Bu, hukuk tanımazlık…Kanunlara uymamak, uymamaya davet etmek Türk Ceza Kanunu’nda suç.”

Bozdağ, Kaftancıoğlu ile ilgili soruşturmanın atılan tweet nedeniyle değil, tweetin içeriğiyle ilgili olduğunu dile getirerek, “Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’mızın merhume annesine ve kendisine söylenen küfürlü ifadeyi eğer ifade hürriyeti kapsamında görüyorsa çıkıp İstanbul’daki mitingde tekrar etseydi. Siyasetimizi küfürden, siyasetçilerimizi küfür kullanan dilden kurtarmalıyız. Tertemiz bir üslupla konuşma yapmamız gerekiyor” dedi.

NE OLMUŞTU?
Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 2012-2017 arasındaki bazı Twitter paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 günlük bölümünü onamış, iki suçtan verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozmuştu.

Kaynak: Independent Türkçe, AA

Girne Belediyesi