Kuzey Kore’de Covid alarmı: 1 milyondan fazla kişi koronavirüse yakalanmış olabilir

Haber kanalları, Kuzey Kore'de bir milyondan fazla kişinin "ateş" olarak adlandırılan salgına yakalandığını ve yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

TVPLUS

Kuzey Kore’de koronavirüs vakaları artarken, ülkenin lideri Kim Jong-un yetkilileri ilaç dağıtımında beceriksizlikle suçladı.

Kim Jong-un, düzenlediği acil politbüro toplantısında salgınla mücadele için orduyu da görevlendirdi. Kim, “Başkent Pyongyang’da ilaç dağıtımını bir an önce düzene sokmak için” orduya devreye girmesi talimatı verdi.

KCNA haber ajansına göre Cumartesi günü açıklama yapan Kim Jong-un, Covid-19 salgınının “çok büyük bir felaket” olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bu, ülkemizin kuruluşundan bu yana yaşadığı en büyük zorluk.”

Haber kanalları, Kuzey Kore’de bir milyondan fazla kişinin “ateş” olarak adlandırılan salgına yakalandığını ve yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Ancak ülkede test yetersiz olması nedeniyle ölümlerin koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı kaynaklı olup olmadığı kesinleştirilemiyor.

Ancak bazı Kuzey Korelilerin sağlık sistemininden ve aşılama oranlarının yetersiz olmasından şikayetçi oldukları belirtiliyor.

Şimdilik ülke çapında karantina kısıtlamaları uygulanıyor.

“ULUSAL ACİL DURUM”
Kuzey Kore, ilk Covid-19 vakalarını geçen hafta dünyaya duyurdu. Yetkililer ülkede daha önce hiç Covid-19 ölümü görülmediğini iddia etse de gözlemciler, virüsün uzun süredir var olduğuna inanıyor.
Kuzey Kore, pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez Covid-19’dan ölüm açıkladı
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Perşembe günü virüsü kontrol altına almak için “ulusal acil durum” ilan etti ve salgını bitirme sözü verdi. Acil durum kapsamında ülke çapında karantina uygulanıyor, iş yerlerinde buluşmalar yasaklanıyor.

“BÜYÜK BİR FELAKET”
Kuzey Kore, bugüne kadar ulusal Covid-19 aşı programını reddetti. Hükümet, geçen yıl yurt dışından tedarik edilecek milyonlarca AstraZeneca ve Sinovac aşısı teklifini kabul etmedi, Ocak 2020’de sınırlarını kapatarak virüsü kontrol altına aldığını savundu.
Kuzey Kore’nin komşuları, Güney Kore ve Çin.
Çin, bugünlerde yeni bir Omicron dalgasıyla baş etmeye çalışıyor ve birçok şehirde karantina kısıtlamaları uyguluyor.
Güney Kore hükümeti ise geçtiğimiz günlerde vakalar üzerine Kuzey’e insani yardım teklifini yenilediğini söyledi. Pyongyang’dan henüz yanıt gelmedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Girne Belediyesi