AB’den güneye Yeşil Hat Tüzüğü’nün genişletilmesi için baskı

Güney basını, Avrupa Birliği'nin işlenmiş Kıbrıslı Türk ürünlerinin derhal ve gecikmesiz olarak ticaretinin yapılabilmesi için Rum tarafına baskı yaptığını yazdı.

TVPLUS

Avrupa Komisyonu’nun, işlenmiş “hayvansal olmayan” Kıbrıs Türk ürünlerinin, Yeşil Hat Tüzüğü aracılığıyla ticaretinin yapılabilmesi için Rum tarafına baskı yaptığı iddia edildi.

Kathimerini gazatesi “İşgal Altındaki Topraklardan İşlenmiş Ürünler Tabakta” başlıklı haberinde, elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, Avrupa Komisyonu’nun, işlenmiş “hayvansal olmayan” Kıbrıslı Türk ürünlerinin derhal ve gecikmesiz olarak ticaretinin yapılabilmesi için Rum tarafına baskı yaptığını yazdı.

Bunun hayata geçirilmesi durumunda bu ürünlerin Kıbrıslı Rum tüketicilerin elbette ki tüm Avrupalıların tabaklarına gireceğini yazan gazete bahse konu ürünlerin sadece Rum Yönetimi’nin kontrolü altındaki bölgelerde değil Avrupa’nın bütününde ticaretinin sağlanmasının da mümkün olduğunu belirtti.

Gazete, Brüksel’in, Rum tarafından işlenmiş “hayvansal olmayan” ürünlerin, Yeşil Hat Tüzüğü aracılığıyla ticaretine “şimdi ve gecikmeksizin” uzlaşma göstermesini istediğini yazdı.

Bu ürünler arasında zeytinyağı ve meyve sularının da bulunduğunu yazan gazete Avrupa Komisyonu’nun bu talebini, Yeşil Hat Tüzüğünün işlenmiş Kıbrıslı Türk ürünlerinin (hayvansal olmayan) ticaretini yasaklamadığı olgusuna dayandırarak buna izin verilebileceği tahmininde bulunduğunu belirtti.

Gazete bu olgu ışığında Rum tarafının Brüksel’in talebine yardım etmek ve işlenmiş “hayvansal olmayan” Kıbrıslı Türk ürünlerinin Yeşil Hat Tüzüğü aracılığıyla ticaretinin hayata geçirmekle yükümlü olduğunu yazdı.

Rum Yönetimi yetkililerinin işlenmiş gıda ve gıda hazırlama malzemelerinin ticaretine, Kıbrıs’ın kuzeyindeki üretim sürecine ilişkin sağlık birimleri tarafından ifade edilen endişeler nedeniyle izin vermediğini yazan gazete Avrupa Komisyonu’nun, bu ürünlerin mevcut yasal çerçeve kapsamında Yeşil Hat üzerinden geçmesine izin verildiğini ve güney makamlarınca yasaklanmaması gerektiği konusunda Rum tarafına teyitte bulunduğunu belirtti.

Habere göre Avrupa Komisyonu Rum tarafına ayrıca, geçiş noktalarında analiz için ürünlerden örnek almasının mümkün olabileceğini ancak Yeşil Hat Tüzüğü gereği tüm işlenmiş gıdaların geçişini engellememesi gerektiğini de ifade etti.

Gazete AB çevrelerine dayanarak bu konunun, Kıbrıslı Türk toplumuna ilişkin olarak yıllardır Brüksel’in öncelikli gündeminde olduğunu yazdı.

Habere göre aynı çevreler ayrıca Avrupa Komisyonu’nun 2019 yılında Kıbrıs’a dolaylı uyarı şeklinde mektup göndererek güney makamlarını, işlenmiş hayvansal olmayan ürünlerin geçişine izin vermeye çağırdığını da belirttiler.

Girne Belediyesi