Kıbrıs’ın NATO üyeliğine Türkiye engeli

Fileleftheros gazetesi, 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin NATO'ya katılım konusunda ev ödevlerini yaptığını, ancak Türkiye'nin engelinin devam ettiğini aktardı.

TVPLUS

Kıbrıs’ın NATO’ya katılım başvurusunda bulunması ihtimaline dair haberler, güneydeki basına konu olmaya devam ediyor.

Kıbrıs’ın NATO’ya katılım için ev ödevini yaptığını, ancak konuyla ilgili olarak Türkiye engelinin bulunduğunu yazan Fileleftheros gazetesi, NATO konusu ve Barış İçin Ortaklığa katılımın, görev süresinin başından bu yana Anastasiadis hükümetini kayıtsız bırakmadığını ifade etti.

Güneyin çeşitli zamanlarda ilgisini ortaya koyduğunu, ancak konunun ilerlemediğini kaydeden gazete, bir yandan Türkiye engeli bulunduğunu, diğer yandan ise uluslararası örgütün ve üye devletlerin çoğunluğunun, coğrafik konumunun önemine rağmen, ittifakın uyumunu etkileyecek bir probleme sahip olan bir ülkenin katılımı konusunda isteksiz olduklarına işaret etti.

Durumları ölçüp tartan ve konunun perspektifi olmadığını gören güneyin, NATO gidişatına yönelik tek bir adım bile atmadığını kaydeden gazete, böylece, dış gündemi değil de daha çok iç gündemi meşgul eden ilk tartışmaların akabinde konunun kapandığını belirtti.

Anastasiadis’in başta olduğu ikinci beş yıllık görev süresi içerisinde NATO konusu veya Barış İçin Ortaklığın gündem dışında olduğunu kaydeden gazete, güney hükümeti açısından, Türkiye’nin konunun tartışılmasına bile izin vermeyeceğinin net olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Rus işgalinin ardından Ukrayna’da meydana gelen olaylar ve NATO üyesi olmayıp AB üye ülkesi olan iki İskandinav ülkesinin tepkisinin, tartışmayı güneyde de canlandırdığını yazan gazete, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, dün konunun Lefkoşa’yı meşgul eden bir şey olduğunu kabul ettiğini iletti.

Kasulidis’in, güneyin konuyla ilgili gerekli ev ödevini yaptığını söylediğini aktaran gazete, Kasulidis’in, Dışişleri Bakanlığında, Güney Kıbrıs’ın NATO’ya veya Barış İçin Ortaklığa katılım konusuyla ilgili olarak çeşitli belgeler/raporlar hazırlandığını ifade ettiğini de iletti.

Gazeteye göre, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığında çeşitli senaryoların düşünüldüğünü de ifade eden Kasulidis, Türk tepkileriyle ilgili durumun tüm bu zaman boyunca değişmediğini de kabul etti.

Geçmişle ilgili olarak değişen şeyin uluslararası ortam ve özellikle de Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımı ihtimali olduğuna işaret eden gazete, Kasulidis’in, Güney Kıbrıs ile Finlandiya arasındaki farkın, NATO’ya katılıma tepki gösteren ülkeyle alakalı olduğunu kabul ettiğini kaydetti.

Finlandiya’nın durumunda tepkinin Rusya’dan geldiğini, Güney Kıbrıs’la alakalı olarak ise Türkiye’nin tepki gösterdiğini ifade eden gazete, bununla birlikte, Türkiye’nin dün Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda olumsuz göründüğünü ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuyla ilgili olarak temkinli olduğunu belirtti.

Girne Belediyesi