Demirtaş’tan “Demokrasi Sözleşmesi” çağrısı

Selahattin Demirtaş tarafından yazılan çağrı mektubu ile aydın, sanatçı, akademisyen ve gazetecilere aktif tutum alma çağrısı yapıldı.

TVPLUS

Demirtaş, demokrasi mücadelesi için çağrıda bulundu.

Selahattin Demirtaş tarafından yazılan çağrı mektubu ile aydın, sanatçı, akademisyen ve gazetecilere aktif tutum alma çağrısı yapıldı ve demokrasi mücadelesi için öneriler dile getirildi.

6 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; aydın, sanatçı, akademisyen ve gazetecilere mektup yazdı.

Eşi Başak Demirtaş aracılığıyla gönderdiği mektubunda gelecek seçimlerin önemine işaret eden Demirtaş, aktif tutum alınması çağrısında bulundu. Herhangi bir siyasi parti ya da ittifak için değil, demokrasi için bir araya gelinmesi gerektiğini belirten Demirtaş, gelecek seçimlerin tarihi bir fırsat yarattığını belirtti.

DEMOKRASİ TALEBİNİ GÖRÜNÜZ KILMANIZ ACİL BİR TOPLUMSAL İHTİYAÇTIR”
Demirtaş, mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Bulunduğunuz yerden sesinizi yükseltmeniz, hiç kimsenin ve hiçbir kesimin dışlanmadan Cumhuriyet’in ikinci yüz yılında yeniden inşa sürecine dahil edilmesini talep etmeniz çok önemli olacaktır. Ayrıca yaşanan yıkımın yol açtığı tahribatların daha da artmaması için kesintisiz şekilde sürece dahil olmanız, tam demokrasi talebinizi sürekli şekilde görünür kılmanız da çok acil bir toplumsal ihtiyaçtır. Halk bu kadar nefessiz kalmış ve adeta kan ağlıyorken aktif bir tutum almak sizler gibi aydınların tarihsel sorumluluğudur.”

“DEMOKRASİ SÖZLEŞMESİ YAZILABİLİR”
Bu çerçevede, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi parti genel başkanlarının imzasına açılacak bir “Demokrasi Sözleşmesi” yazılabileceğini belirten Demirtaş, “Aydınlar Heyeti” kurulabileceğini söyledi ve “Bir Hayalimiz Var” adıyla bir konferans düzenlenebileceğine ilişkin önerisini dile getirdi.

Girne Belediyesi