“Kavga ekmeğimizi kurtarma kavgasıdır”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, "TKP gibi güçlü, kararlı ve cesur siyasi bir yapıya ihtiyaç vardır. Bugünkü kavga ekmeğimizi kurtarma kavgasıdır" dedi.

TVPLUS

BRT’de Damla Soyalp’ın sunduğu Seçim Özel programında konuşan Çakıcı, 23 Ocak Seçimlerine doğru giderken Kıbrıs Türk halkının çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “TKP olarak bu zor dönemde onların sesi olabiliyorsak, onlar için mücadele verebiliyorsak ne mutlu bize, bunun için onur duyuyoruz. İyi ki bu dönemde varız. Çünkü TKP olmasa Kıbrıs Türk halkı gerçekleri duyamayacaktı. Sanki ülkemizde büyük bir kesim ezilmiyormuş gibi yalan dolan kampanyalarla bir seçim dönemi yaşanacaktı. Mesela biz, şölenleri insanlarımızın içinde bulunduğu durumu düşünerek iptal ettik. Bizim için bu seçim bir ekmek kavgasıdır” dedi.

Sürekli değer kaybeden Türk Lirası yüzünden yok olma noktasına gelen ülke insanının evlerini, arabalarını, iş yerlerini kaybetmesine göz yummayacaklarını ifade eden Çakıcı, “Sterlin kuru iç piyasada 12 TL’ye sabitlenecek. İnsanlarımızın 12’ye sabitlenen kurla banka taksitlerinin ödenmesi sağlanacak. Diğer ihtiyaç duyulan kaynak ise Vergi Reformu yapılarak turizm ve eğitim adı altında sonsuz muafiyetler tanınan zengin işletmelerden vergi alınacak. Şimdiye kadar hiç vergi ödemeyen casino otelleri ve üniversitelerden, 5 yılını dolduranlardan, diğer tüm işletmeler gibi %20 Kurumlar Vergisi vermeleri sağlanacak. Tüm sanal betler kayıt altına alınıp vergilendirilecek. Bu büyük gelirin elde edilmesi halinde hayat pahalılığı yaratan öncelikli ihtiyaçlarımız olan sağlık, akaryakıt, tarım gibi temel ihtiyaçlarımız için 12’den yukarı olan döviz kur farkının devlet tarafından karşılanması sağlanacaktır. Bunun yolu zenginlerin vergilendirilmesinden geçmektedir. Bir defaya mahsus olmak üzere büyük zenginleri kapsayacak şekilde Servet Vergisi’nin alınması yoluna gidilecektir” dedi.

Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının TKP gibi güçlü, kararlı ve cesur siyasi bir yapıya ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Bugünkü kavga ekmeğimizi kurtarma kavgasıdır. Ülke kaynakları ancak TKP’nin önerdiği 5 büyük ekonomik icraat ile kurtulabilir, gerisi hikayedir” dedi.

Girne Belediyesi