Yaşın ve Chrysanthou’ya Avrupa Vatandaşlığı ödülü verilecek

Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi tarafından düzenlenen "2021 Avrupa Vatandaş̧ Ödülü" töreninde, bu yıl iki ödül yönetmen Panikos Chrysanthou ve şair Neşe Yaşın'a verilecek.

Panikos Chrysanthou ve şair Neşe Yaşın, “Bizim Duvarımız” ve “Benim Vatanım” belgesellerinin yapımındaki işbirlikleriyle bu ödülü almaya hak kazandı. Çok yönlü çalışmalarıyla Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasındaki bağa yatırım yaparken, iki toplum arasındaki yeniden birleşme sürecini birincil unsur olarak işlediler.

Tören, 15 Ekim 2021, Cuma günü saat 17:30’da, Lefkoşa’da Ledra Palas yanındaki Dayanışma Evi’nde (H4C) gerçekleştirilecek.

Törene pandemi önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda davetli katılacak. Tören aynı zamanda Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Facebook sayfasından (ep.cyprus) canlı olarak da yayınlayacak.

Törende iki Avrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek ve Yiorgos Yeorgiou da yer alacak.

AVRUPA VATANDAŞ̧ ÖDÜLÜ’NÜN TARİHÇESİ
Avrupa Vatandaş̧ Ödülü, 2008 yılından beri AB üyesi ülkelerin vatandaşları arasındaki karşılıklı anlayışın ve entegrasyonun ve AB içerisindeki işbirliğinin artmasını teşvik için üstün çaba sarf eden vatandaşlar, gruplar, dernekler veya kuruluşlara verilmektedir. Buna, Avrupa ruhunun güçlendirilmesine katkıda bulunan uzun vadeli kültürel işbirlikleri de dahildir.

KTAMS

İmzala