Küresel Organize Suç Endeksi ve Raporu: IŞİD’in petrolü KKTC’ye gidiyor

KKTC’nin, cihatçı terör örgütü IŞİD tarafından çıkarılarak Suriye’den Türkiye’ye gelen kaçak petrolle ve Libya’dan alınan kaçak rafine petrol ürünlerinin Avrupa pazarlarına gönderilmesi ile bağlantılı olduğu ileri sürüldü.

İsviçre merkezli uluslararası ‘Ulusötesi Organize Suçlara Karşı Küresel Girişim’in 193 ülkenin suçluluk düzeyini ve organize suça karşı dayanıklılığını ölçtüğü Küresel Organize Suç Endeksi ve Raporu yayınlandı.

Ülkeleri suç pazarları, suç aktörleri ve dayanıklılıklarına göre değerlendiren endeks her iki sene de bir yayınlanıyor. Endeksin ülke bazında raporları için 350’den fazla uzman çalışıyor.

Avrupa Birliği, ABD Dışişleri Bakanlığı ve INTERPOL tarafından fonlanan raporun Kıbrıs bölümünde yer alan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adıyla anılan KKTC için ciddi bir iddia ortaya atıldı. KKTC’nin, cihatçı terör örgütü IŞİD tarafından çıkarılarak Suriye’den Türkiye’ye gelen kaçak petrolle ve Libya’dan alınan kaçak rafine petrol ürünlerinin Avrupa pazarlarına gönderilmesi ile bağlantılı olduğu ileri sürüldü.

Girişimin Türkiye raporunda ise “Türkiye’de üst düzey politikacıların IŞİD’den milyonlarca dolar değerinde petrol satın aldığı, Türkiye ve Irak petrolü kisvesi altında bu petrolün yasadışı satışını gerçekleştirdiklerini gösteren yeterli kanıt vardır” iddiasında bulunuldu.

Raporda, kandırılmış pek çok göçmenin İtalya, İspanya veya Yunanistan’a gideceklerini sanarak KKTC’ye getirildiği öne sürüldü.

Kıbrıs’ın güneyinde Rus suç gruplarının öne çıktığı, İngiliz, Doğu Avrupa ve Asya organize suç gruplarının da varlık gösterdiği belirtilen raporda, KKTC’de Türk suç gruplarının varlığına işaret edildi.

Kıbrıs’a esrar, kokain ve sentetik uyuşturucuların çoğunlukla diğer Avrupa ülkeleri üzerinden girdiği kaydedildi. Kokainin Belçika üzerinden Avrupa’ya girdikten sonra Hollanda’dan Kıbrıs’a yolcu uçuşları veya hava yolu ile gönderildiği belirtildi. Sentetik uyuşturucular amfetamin, metamfetamin ve ekstazinin turist sezonunda arttığı Kıbrıs’ta, sentetik uyuşturucuların çoğunlukla hava yoluyla getirildiği ve genellikle Hollanda menşeli olduğu aktarıldı.

Kıbrıs’ta suç ağlarının uyuşturucu kaçakçılığında ve ayrıca yasadışı kumar ve kadın ticaretinde etkili olduğu, Yaklaşık 15 mafya tarzı grubun özellikle Lefkoşa, Mağusa, Baf ve Limasol’da faaliyet gösterdiği kaydedildi. Mağusa Limanı’nın daha spesifik olarak, ‘silah ve mal kaçakçılığı’nda öne çıktığı ileri sürüldü.

İngilizce rapor için tıkla

Kaynak: www.mikro-makro.net

KTAMS

İmzala