“Gelecek yılın ortasına kadar Covid aşısında yeni formüle ihtiyacı olabilir”

BioNTech CEO'su Uğur Şahin, virüsün bir süre daha var olacağını ve gelecek yılın ortasına kadar Covid aşısında yeni formüle ihtiyacı olabileceğini söyledi.

TVPLUS

Koronavirüs’e karşı aşı geliştiren BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, virüsün mutasyona uğradığını, gelecek yılın ortasına kadar aşılarda yeni bir formüle ihtiyaç olabileceğini söyledi.

Euronews’da yer alan habere göre, BioNTech’in CEO’su, zamanla vücudun bağışıklık savunmasından ekilenmeyecek mutasyonların ortaya çıkabileceğini belirterek farklı bir aşının bu yıl olmasa da gelecek yılın ortasına doğru gerekebileceği tahmininde bulundu.

Takviye aşıların Covid-19 varyantları ve özellikle de Delta’ya karşı şu anda etkin olduğunu ifade eden bilim insanı, bununla birlikte virüsün “er ya da geç” aşının sağladığı bağışıklıktan kurtulacak mutasyonlar oluşturacağını söyledi.

Aşıların yeni durumlara “uyarlanmış” versiyonlarının üretilmesi gerekeceğini ifade eden Şahin, virüsün bir süre daha var olacağını ve “evrimleşeceğini” sözlerine ekledi.

Girne Belediyesi