TESLİMİYETE SON VERİN!

ODTÜ kampüsüne iki bina yaptığı için vatandaş yapılan külliyenin mimarına tepki dinmiyor. Mimarlar ve mühendisler vatandaşlığın geri alınması için Bakanlar Kurulu'na mektup gönderdi. Her alandaki teslimiyete son verilmesi istendi.

HABER MERKEZİ

“Kamu projelerini Planlama İnşaat Dairesi’nin üstlenmesi gerekiyor ancak zayıflatılmış ve sorumluluk almak istemeyen bir yapı ile karşı karşıyayız.”

KÜLLİYEYE GEREK YOK
Mimarlar Odası Başkanı Kozan Uzunoğlu düzenlediği basın toplantısında külliyeye ihtiyaç olmadığını, mevcut cumhurbaşkanlığı binası için düzenlenen yarışmayı kazanan mimarların gerekli çalışmayı zaten yaptığını vurgulayarak bunca emeğin boşa mı gideceğini sordu. Yasalara uygun olmayan projelerden vazgeçilmesini istedi. Ülkelerin kendi mimarlık politikasına dikkat çekti.

YASALARA AYKIRI İŞLER
“Sağlığımız için çok gerekliydi” diyen Uzunoğlu, pandemi hastanesi konusunda da gece gündüz çalışarak teknik çalışmayı yaptıklarını, mimari detayların hükümetle paylaşıldığını ancak ne olduysa olduğunu ve yasalara karşı şekilde hastanenin inşa edildiğini belirtti. Kamu projelerinin doğrudan yurt dışında ihale edilmesi sonucunda kurumların yok sayılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

HİLE, HURDA, HUKUKSUZLUK
Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Seran Aysal ise külliye mimarının yurttaşlığına ilişkin kararla ilgili Bakanlar Kurulu’na yazılı ihbar gönderdiğini açıkladı. Aysal, “İptal edilmediği takdirde dava yoluyla iptal edileceği de bildirildi” dedi. Başbakan’ın da mimar olduğunu hatırlatan Aysal, mesleğin ilk kez iki mimar iş birliğinde hile, hurda ve hukuksuzluk ile bir arada anıldığını söyledi.

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi