Almanya’da meclise giren iki trans kadın tarihe geçti

Almanya’da geçtiğimiz gün yapılan Federal Meclis seçimlerinde, Yeşiller Partisi’nden iki siyasetçi, meclise girmeyi başaran ilk trans kadınlar olarak tarihe geçti.

Almanya’da geçtiğimiz gün yapılan Federal Meclis seçimlerinde, Yeşiller Partisi’nden iki siyasetçi, meclise girmeyi başaran ilk trans kadınlar olarak tarihe geçti.

Tessa Ganserer ve Nyke Slawik isimli trans kadınlar, yüzde 14,8 oy oranı ile seçimi üçüncü sırada tamamlayan Yeşiller Partisinin, Budestag’a sokmayı başardığı 118 milletvekilinden ikisi olacak.

“Yeşiller için tarihi bir zafer” diyen 44 yaşındaki Ganserer, translar ve tüm eşcinsel toplumları için bir zafer.” ifadesini kullandı.

“SONUÇLAR AÇIK VE HOŞGÖRÜLÜ BİR TOPLUMUN SİMGESİDİR”

Ganserer ayrıca, “Sonuçlar açık ve hoşgörülü bir toplumun simgesiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

2013 yılında Bavyera bölge parlamentosuna seçilen Ganserer’in öncelikleri arasında, ‘kimlik belgelerinde cinsiyet değişikliğini onaylamak için daha kolay bir prosedür’ bulunuyor.

Ayrıca iki oğlu olan Ganserer, lezbiyen kadınların evlat edinmesine izin verecek yasal değişiklikler de talep ediyor.

“AYRIMCILIKLA MÜCADELE YASASINDA İYİLEŞTİRMELER YAPILMALI”

27 yaşındaki Nyke Slawik ise sonuçların inanılmaz olduğunu söyledi.

Kuzey Ren-Vestfalya’dan Yeşiller adayı olan Slawik, parlamentoda bir sandalye kazanmayı başardı.

Instagram hesabından paylaşım yapan Slawik, “Çılgınca! Hala inanamıyorum ama bu sonuçla kesinlikle Federal Meclis üyesi olacağım.” ifadelerini yazdı.

Slawik, homofobi ve transfobiye karşı ülke çapında bir eylem planı, kendi kaderini tayin hakkı yasası ve federal ayrımcılıkla mücadele yasasında iyileştirmeler yapılması çağrısında bulunuyor.

Almanya’da eşcinsellik 1969’da suç olmaktan çıkarıldı ve 2017’de eşcinsel evlilik yasallaştı.

Ancak Alman toplumunun bazı kesimlerinde artan homofobi eğilimi polis verilerine göre, LGBT+ bireylere yönelik nefret suçları geçen yıl yüzde 36 arttı.

Kaynak Euronews

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi