Kıbrıs’ın kültürel mirası “2021 Grand Prix-Büyük Ödülü”ne layık görüldü

Kıbrıs’taki İki Taraflı Kültürel Miras Teknik Komitesi, Avrupa’nın kültürel miras alanındaki en prestijli ödülü kabul edilen “2021 Grand Prix-Büyük Ödülü”ne layık görüldü.

Europa Nostra tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, “2021 Avrupa Kültürel Miras Ödülleri/ Europa Nostra Ödülleri”, 23 Eylül Perşembe günü, Venedik’te 2021 Avrupa Kültürel Miras Zirvesi kapsamında düzenlenen törenle açıklandı.

Bu yıl 18 Avrupa ülkesinden ödüllendirilmiş olan 24 başarılı girişimden dördü, Grand Prix- Büyük Ödülünün sahibi oldu.

2021 Grand Prix- Büyük Ödülünü kazanan dört kurumdan biri olarak açıklanan Kıbrıs’taki Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin; “2008 yılında Birleşmiş Milletler himayesinde Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderler tarafından kurulduğu ve Komite’nin kültürel mirası uzlaşma ve barışçıl iş birliği için güçlü bir araç olarak kullanarak 70’in üzerinde anıtı başarıyla restore ettiği” ifade edildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, yayımladığı kutlama mesajında, 2021 Avrupa Kültürel Miras Ödülleri/Europa Nostra Ödülleri’nin sahiplerini tebrik ederek, “Her biriniz zengin kültürel mirasımızın korunması, geliştirilmesi ve tanıtılmasına ve Avrupa’nın geleceğinin ortaklaşa kurulmasına katkıda bulundunuz” dedi.

2002 yılında Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan Avrupa Kültürel Miras Ödülleri/Europa Nostra Ödülleri, o zamandan beri Europa Nostra tarafından yürütülmekte. Ödüller, Avrupa Birliği’nin Yaratıcı Avrupa (Creative Europe) programı tarafından destekleniyor.

İki Taraflı Kültürel Miras Teknik Komitesi’ne 2021 Grand Prix-Büyük Ödülü, ekim ayında Kıbrıs’ta düzenlenecek ödül törenle takdim edilecek.

Kültürel Miras Teknik Komitesi, mayıs ayında da, “2021 yılı Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri”ne layık görülenler arasında “Olağanüstü Hizmet Ödülüne” layık görülmüştü.

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi