Kanada’da seçimin galibi Başbakan Trudeau’nun partisi

Kanada Seçim Kurulunun resmi internet sitesinden yayınlanan ve resmi olmayan sonuçlara göre iktidardaki Liberal Parti, %31.7'sini aldı

Kanada Seçim Kurulunun resmi internet sitesinden yayınlanan ve resmi olmayan sonuçlara göre iktidardaki Liberal Parti, geçerli oyların yüzde 31,7’sini aldı.

Bu oy oranı ile Kanada Federal Parlamentosundaki 308 sandalyeden 156’sını kazanan Başbakan Justin Trudeau’nun partisi, tek başına iktidar olmak için gereken 170 milletvekilliğini kazanamadı.

Anamuhalefetteki Muhafazakar Parti ise oyların yüzde 34,1’ini almasına rağmen, seçim sistemi nedeniyle toplam 121 milletvekilliği çıkardı.

Seçimlerde, Quebec Bloğu Partisi yüzde 8,2 oy (32 milletvekilli), Yeni Demokrat Parti yüzde 17,6 oy (27 milletvekili) ve Yeşil Parti de yüzde 2,2 oy (2 milletvekili) aldı.

Kanada genelindeki seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, 27 milyon 366 bin 297 seçmenden toplam 12 milyon 492 bin 213 kişi oy kullandı. Bu sonuçla seçimlere katılma oranı da yüzde 45,65 oldu.

Seçimler için ülke genelinde açılan 20 binden fazla seçim merkezinde, 105 bin 140 sandıkta oy kullanıldı.

TRUDEAU: KUTUPLAŞMA GÖRMÜYORUM
Trudeau Salı günü erken saatlerde Montreal’den destekçilerine verdiği demeçte şunları söyledi:

“Kanada’yı bu pandemiyi atlatmak ve önümüzdeki daha parlak günlere götürmek için net bir şekilde bizi çalışmaya geri gönderiyorsunuz. Dostlarım, yapmaya hazır olduğumuz şey tam olarak bu.
Bu gece gördüğümüz şey, milyonlarca Kanadalı’nın ilerici bir plan seçtiğidir. Bazıları kutuplaşmadan bahsetti ama benim gördüğüm bu değil. Geçtiğimiz haftalarda ülke genelinde gördüğüm şey bu değil.”

SEÇMENLER TRUDEAU’YA KIZGIN MI?
Trudeau, azınlık hükümetine ancak iki yıl kala, Ağustos ortasında erken seçim çağrısında bulundu ve çoğunluğu kazanmak için çoğu uzmanın deyimiyle “kumar oylandı.”

Ancak bir zamanlar Trudeau ve Liberalleri için olumlu olan anketler, Muhafazakar Parti’den O’Toole’un son birkaç gündeki ulusal izleme anketlerine göre istatistiksel bir bağ kurma yolunda mücadele etmesiyle hızla rotayı tersine çevirdi.

Covid-19, iklim değişikliği, konut satın alınabilirliği ve silah kontrolü, seçmenlerle ilgili önemli sorunlar olarak öne çıktı – ancak Trudeau’nun sorunlarından biri, çoğu Kanadalı’nın bu erken seçimi gereksiz görmesiydi.

Bir siyasi uzman CNN’ye, küresel bir salgın sırasında yaz aylarında erken seçim yapılmasının, taahhüdü haklı çıkarmak için zorlayıcı bir “oy sandığı” sorunu belirleyemeyen birçok seçmeni kızdırdığını söyledi.

KANADA SİYASETİ İÇİN YENİ
Kampanya sırasında Muhafazakar Parti lideri Erin O’Toole, Trudeau’ya Kanada siyasetinde alışılmadık üsluplarla saldırdı:
“Her Kanadalı, hayatında bir Justin Trudeau ile tanışmıştır – ayrıcalıklı, yetkili ve her zaman arayacak bir numara bulan. Bir pandeminin ortasında bu pahalı ve gereksiz seçim için çağrı yaptığında da bir numara arıyordu. Bu liderlik değil, Bu kişisel çıkar. Ve baştan sona Justin Trudeau.”

Trudeau da benzer şekilde sağlam bir şekilde yanıt verdi:
“Onun ve vekillerinin, aşı karşıtı hareketin, silah lobisinin ve seçim karşıtı kalabalığın bana saldırmaya devam etmesine izin vereceğim, tamam. Kalacağım. ”

KUTUPLAŞMA KONULARI NE?
CNN’in haberine göre adaylar meselelerle anlamlı bir şekilde ilgilenmeye çalışsalar da, özellikle kürtaj hakları, iklim krizi, silah kontrolü gibi kültürel ya da “kama” meselelerinde seçmenler arasında bir kutuplaşma dalgası ortaya çıkıyor.

Özellikle pandemi, aşı ve maske zorunlulukları başta olmak üzere bazı Covid-19 protokollerine karşı çıkan küçük ama şiddetli bir azınlık arasında öfkeyi ateşledi.

Bu ayın başlarında bir protestocu, Ontario’daki bir kampanya etkinliğinde Trudeau’ya çakıl taşı attı.

Bianet

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi