Afganistan’dan tahliye uçuşları Taliban’ın izniyle yeniden başladı

ABD'nin ayrılmasından sonra uçuşları durduran Taliban yeniden tahliyeye başladı. ABD basını, Taliban'ın 200 kişinin ülkeden ayrılmasına izin verdiğini yazdı.

Amerikan askerlerinin 31 Ağustos’ta tamamen Afganistan’dan ayrılması sonrası ülkeden yapılan ilk tahliye uçuşu bugün yapıldı. Uçak, Katar’ın başkenti Doha’ya ulaştı.

Kabil Havalimanı’ndan havalanan Katar Hava Yolları’na ait yolcu uçağında 100 civarında yabancı bulunuyor.

Tahliye edilenler arasında ABD vatandaşları da var.

Reuters haber ajansı uçakta 113 kişinin olduğunu yazdı. ABD basını, Taliban’ın 200 kişinin tahliyesine izin verdiğini yazdı.

İkinci tahliye uçağının Cuma günü kaldırılacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, bu hafta ziyaret ettiği Katar’dan tahliyeler konusunda yardım istediği, Katar’ın da tahliye operasyonunda rol aldığı bildiriliyor.

İngiltere ve Hollanda, uçakta 13’er vatandaşlarının Katar’ın başkenti Doha’ya ulaştığını duyurdu ve Katar’a teşekkür etti.
Katarlı uzmanların Kabil Havalimanı’nın işletilmesine yardımcı oldukları biliniyor.

Taliban 15 Ağustos’ta Kabil’i de ele geçirerek Afganistan’da yeniden kontrolü sağlaması sonrası, yabancı birliklerin ülkeden çekildiği 31 Ağustos itibarıyla 124 bin Afgan ve yabancı uyruklu kişi tahliye edilmişti.

GAZETECİLER DÖVÜLDÜ
Kabil’de dün yapılan Taliban karşıtı gösterileri izleyen iki gazeteci dövülmüştü.

Yaralanan gazetecilerin gösteriler sırasında Taliban savaşçıları tarafından gözaltına alındıkları ve ve şiddete maruz bırakıldıkları anlaşılıyor.

Dövülen gazetecilerden Fransız Haber Ajansı AFP’nin muhabiri Nimetullah Nakdi, “Bir Taliban mensubu, ayağını başıma dayayıp yüzümü betona bastırarak ezdi. Başıma tekmeler attılar. Beni öldüreceklerini düşündüm” dedi.

Nakdi meslektaşı yerel Etilaatroz gazetesi muhabiri Taki Daribay ile birlikte Kabil’de bir karakolu önünde kadınların protesto gösterisini izliyordu.

Kabil’in bazı bölgelerinde internet erişiminin kesildiği bildirildi. Afgan gazeteci Bilal Sawary, telekom sektöründen farklı kaynaklara dayandırdığı tweetinde Taliban’ın cep telefonlarıyla internete erişimi birçok bölgede geçici olarak kesme emri verdiğini yazdı.

BBC Dari (Afganistan’da konuşulan Farsça’nın bir lehçesi) Servisi’ne Afganistan’dan telefonla ulaşan kadın dinleyiciler oldu.

Kabil’den arayan ve soyadını açıklamayan Hasina, “Taliban’ın yeni kabine ile ne kastettiğini anladık ve protesto edeceğiz. Kadınlara yeni hükümet açıklanana kadar beklemelerini söylüyorlardı. Kabinede tek bir kadın yok” diye konuştu.

Güneydeki Helmand eyaletinden arayan Alezay ise diğer ülkeleri Taliban hükümetini tanımaya çağırdı:

“Bu olursa hayatlarımız daha kolaylaşacak. Protestolar devam eder ve Taliban onları bastırırsa, uluslararası toplum Taliban’ın yeni hükümetini tanımayacak. Bunun ceremesini kim çekecek sizce? Biz çekeceğiz.”

Kaynak: BBC Türkçe

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi