Linçin hesabını verecekler

Kıbrıs’ta yaşayan ve iki toplum tarafından sevilerek sahip çıkılan Türkiyeli barış insanı, ünlü modacı Barbaros Şansal'ın KKTC makamlarına açtığı dava kabul edildi. Şansal son gelişmeleri Bugün Kıbrıs’a anlattı.

Özgürgün Hükümeti döneminde, hakkında mahkeme kararı veya Bakanlar Kurulu kararı olmaksızın Kıbrıs’ın kuzeyinden ihraç edilerek Türkiye’ye gönderilen ve İstanbul havaalanında linçe uğratılan Barbaros Şansal, dönemin içişleri bakanı Kutlu Evren, GKK Komutanı ve Polis Müdürü’nün de aralarında olduğu 5 kişiyi dava etti. Kabul edilen davada 2 milyon liralık tazminat talep edildi. Şansal davayı kazanırsa o parayla Kıbrıs’ta ‘Evrensel Hayvan Barınağı’ kuracak.

“20 YILA KADAR HAPİS DAVASI DA AÇACAĞIM”
Yaklaşık bir yıl önce Kıbrıs’a yerleşen modacı Barbaros Şansal, Bugün Kıbrıs’a yaptığı açıklamada, “KKTC Yüksek İdare Mahkemesi’nin hukuksuz ihraç davası ile linç edildim. Göz altısı bile olmayan sahte bir suçlamayla 56 gün hücrede kalıp çıktım. Suç KKTC’ye atıldı. Hukuken 56 gün hücre, 560 gün koğuşa denk geliyor. (Bu durumda TC Devleti, son kestiği cezayı düşsek bile bana borçlu. Mahsuplaşacağız…) Bu bir kamu davası ama bu davada bu şahıslar suçlu bulunduğu taktirde Anayasa’nın 3. Maddesi’ni ihlalden haklarında 20 yıla kadar hapis davası açacağım.” ifadelerini kullandı.

Şansal sözlerini şöyle sürdürdü:
“KKTC aleyhine Kutlu Evren, dönemin GKK Başkanı ve Polis Müdürünün de olduğu hukuksuz ihraç işine karışan beş kişiye dava açtım. Dava kabul edildi. 2 milyonluk tazminat davası. Bu bir kamu davası ama bu davada bu şahıslar suçlu bulunduğu takdirde Anayasa’nın 3. Maddesini ihlal etmekten haklarında 20 yıla kadar hapis davası açacağım. Seçilmiş kamu görevlisi yetki aşımı yaparak kendi kendine kişilerin hak ve özgürlüğünün dokunulmazlığını ve yaşam hakkını tehiye sokacak kararlar üretemez. Biliyorum pandemiden dolayı mahkeme yavaş sürecek. Devletin mahkemesi olduğu için de tahminim uzayacak. Davayı kazanırsam Kıbrıs’ta bir hayvan barınağı inşa edeceğim, Evrensel Hayvan Barınağı olacak adı…”

TÜRKİYE’YE DÖNECEK MİSİNİZ?
“Hayır boşandım. Aile içi şiddetli geçimsizlikten dolayı boşanmak zorunda kaldım. Nafaka zorunluğum yok, çocuğumuz yok. TC’de adıma telefon faturam bile yok. KKTC’de yatırımlarım devam ediyor. Yeniden Doğuş Moda Okulu’nu Ekim ayında açacağız. Kıbrıslılara tüm bu kakofoni içinde TC vatandaşı olan Barbaros’a sahip çıktığı için, kabul ettiği için müteşekkirim. Ben sonradan gelenim, ötekiyim ama kendi ülkemde görmediğim sevgiyi, sahiplenmeyi, güveni burada gördüm.”

“KIBRIS TÜRK HALKININ DİRENİŞÇİ RUHUNU GÖRDÜM”
“Kıbrıs Türkünün içinde de sömürgenin kasap bıçağını yalayanlar var. Güneyde ve kuzeyde, dünyanın her yerinde olduğu gibi kendi halkını korumak ve geleceğe taşımak yerine şahsi çıkarlar uğruna katilline aşıklar var ama Kıbrıslı Türklerin çoğunluğunun direnişçi ruhu var. Mesela Güven Yapı eylemimiz sayesinde katledilen arazi Bakanlar Kurulu kararı ile orman arazine çevrildi. Bu benim için en güzel haber oldu. Bir kez daha Kıbrıs Türk halkının direnişçi ruhunu gördüm. Ben Kıbrıs’ı vatanım olarak kabul ettim, burada gömüleceğim, burada yakılacağım. Doğru bir karar verdiğimden eminim.”

TÜRKİYE’DE VERİLEN 3 AY 22 GÜN HAPİS CEZASI KONUSU
“Ortada bir karar yok, bir kanaat var aslında. Mahkeme yargıcı kararı bilirkişi raporuna dayandırıyor. Ben de uzman raporuyla istinafa gideceğim. Bunun sonucunda İdari Mahkeme bu kararı bozacak, tekrar karar mahkemeye gelecek ve beraatımı verecekler diye bekliyorum. Eğer olmazsa Anayasa Mahkemesi’ne gideceğim. 5-7 yıl var yani bu cezanın uygulanmasına.”

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi