Kadınlar PGM önünde toplanıyor

"Talebimiz bugüne kadar sadece Lefkoşa merkezli çalışan Şiddete Müdahale Birimi'nin tüm ilçelerde açılması ve bu birimler arasında koordinasyonun Polis Genel Müdürlüğü tarafından bir an önce sağlanmasıdır."

Feminist Atölye FEMA, TOCED ve Şiddete Müdahale Birimleri için eylem yapma kararı aldı. 27 Ağustos 2021 Cuma günü, saat 17.30’da Polis Genel Müdürlüğü önünde toplanma çağrısı yapan FEMA’dan yapılan açıklama şöyle:

“2014 yılında Meclis’ten oybirliği ile geçen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (TOCED)’in en önemli unsurlarından olan “Polis Şiddete Müdahale Birimi”nde görev yapan polislerin, geçtiğimiz hafta görev yerlerinden uzaklaştırılmaları hepimizi ciddi şekilde endişeye sevk etmiştir.

2018 yılından beridir Şiddete Müdahale Birimi’nde deneyim ve bilgi biriktiren polislerin yürüttükleri görevden uzaklaştırılmalarının, kadınlara ve lgbtq bireylere yönelen şiddetin engellenmesinde ciddi bir zafiyet oluşturacağı aşikardır.

Yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden bireyler olarak, talebimiz bugüne kadar sadece Lefkoşa merkezli çalışan Şiddete Müdahale Birimi’nin tüm ilçelerde açılması ve bu birimler arasında koordinasyonun Polis Genel Müdürlüğü tarafından bir an önce sağlanmasıdır.

Bu taleplerimizi dile getirmek ve TOCED için verdiğimiz mücadeleden vazgeçmediğimizi ifade etmek için 27 Ağustos 2021 Cuma günü, saat 17.30’da Polis Genel Müdürlüğü önünde toplanıyoruz. Şiddete karşı mücadele eden tüm örgütleri ve bireyleri bizimle dayanışmaya davet ediyoruz.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi