CIA Direktörü, Kabil’de Taliban ile görüştü

CIA Direktörü William J. Burns'ün pazartesi günü Kabil'de Taliban'ın de facto lideri Abdülgani Birader'le görüşmesi, Biden yönetiminin Taliban ile yaptığı en üst düzey görüşme oldu.

Taliban’ın ele geçirdiği Afganistan’dan tahliyelerin 31 Ağustos mühletine dek tamamlanması operasyonu fiyaskoya dönüşürken, CIA Direktörü William Burns’ün Kabil’de Taliban’ın siyasi lideri Molla Abdülgani Birader’le gizli görüşme gerçekleştirdiği haberi geldi.

The Washington Post gazetesi, CIA Direktörü William J. Burns’ün pazartesi günü Kabil’de Taliban’ın de facto lideri Abdülgani Birader’le gizlice görüştüğünü duyururken, bunun, İslamcı örgütün Afganistan başkentini silah zoruyla ele geçirmesinden beri Joe Biden yönetimiyle arasındaki en üst düzey yüz yüze görüşme olduğu belirtildi.

Görüşme, Afganistan’dan tahliyelerin 31 Ağustos mühletine dek tamamlanması operasyonu fiyaskoya dönüşmesinin gölgesinde gerçekleşti.
Dün Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, Sky News’e verdiği mülakatta, tahliyelerin 31 Ağustos sonrasına uzatılmasını ve bunun için bir miktar ABD askerinin Afganistan’da kalmaya devam etmesini reddetmişti.

Sputnik

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi