Özel sektör çalışanlarının sendikalaşma mücadelesi sürecek

KTAMS, kamu sendikalarına ilişkin sözlerinden dolayı Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz’i kınadı: "Özel sektör çalışanları iliğine kadar sömürülüyorsa, açlık sınırı altındaki asgari ücrete günde neredeyse 10-12 saat çalıştırılıyorsa sendikalı olmadıkları içindir. Ticaret Odası’nın ve diğer sermaye kesimlerinin sendika düşmanlığı bu nedenledir!"

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kamu sendikalarına ilişkin sözlerinden dolayı Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz’i kınadı.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, Ticaret Odası’nın, özel sektör çalışanlarının sosyal sigorta primlerini ödememe yönünde başlatmış olduğu eylemle ilgili KTAMS’ın ortaya koyduğu görüş üzerine Deniz’in bir programda dile getirdiği görüşlerini eleştirdi.

Açıklamada, “Özel sektör çalışanları iliğine kadar sömürülüyorsa, açlık sınırı altındaki asgari ücrete günde neredeyse 10-12 saat çalıştırılıyorsa sendikalı olmadıkları içindir. Ticaret Odası’nın ve diğer sermaye kesimlerinin sendika düşmanlığı bu nedenledir. Kamu sendikaları olmasaydı, kamu emekçileri de özel sektör emekçileri gibi sömürülecek, ülke kaynakları tamamen sermaye kesimine akacaktı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Emekçileri kamu ve özel diye bölerek sömürmeye devam etme gayreti içinde olanlar bilmelidir ki, emek özelde de olsa kamuda da olsa en yüce değerdir ve emeğin tek sigortası da emek örgütleri sendikalardır” denildi.

Kamu sendikalarının kendi üyeleri yanında özel sektör emekçilerinin hakları için de mücadele verdiği kaydedilerek, özel sektör çalışanlarının sendikalaşması mücadelesinin süreceği vurgulandı.

TURGAY DENİZ ŞUNLARI SÖYLEMİŞTİ
“Bugün esnaf ve zanaatkarlar odasının başlattığı, Kıbrıs Türk Ticaret Odasının ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri birliğinin de destek verdiği sivil itaatsizlik aslında bir güç denemesidir. Bu gücün oluşması durumunda ilerideki hükümetlerin de elini güçlendireceğiz. Bugün en çok ses çıkaran ve bir eylem yaptığı zaman hayatı durdurabilecek olan kamu sendikalarıdır. Kamu sendika yapıları bugün ülkede aslan kesildiler. Dedikleri dedik, istedikleri istedik. Bunun karşısında hükümetler bugüne kadar duramadı. Ama bu ülkede gerçek güç ve gerçek aslan olması gereken iş dünyası ve özel sektör. Biz ekonomik örgütler platformunda herkesin kendi çıkarını korumaya çalıştığını görüyoruz. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Biz bu zihniyetten vazgeçmediğimiz ve iş dünyası olarak kenetlenmediğimiz sürece, toplumsal menfaatleri ön planda tutmazsak biz bu manzaraları görmeye devam edeceğiz ve hangi hükümet gelirse gelsin aslana uyacak.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi