Güneyden kuzeye 4 bin megavat elektrik

Güven Yaratıcı Önlemlerden olan enterkonnekte sistem sayesinde güneyden kuzeye kolayca sağlanan elektrik miktarının 4 bin megavat olduğu açıklandı.

Kıbrıs’ın güneyinden kuzeyine yaklaşık 4 bin megavat elektrik verildiği bildirildi. Fileleftheros gazetesi, elektrik enerjisinin 12 Ağustos’ta verilmeye başladığını 17 Ağustos’a kadar devam etmesinin öngörüldüğünü; ancak dün öğle saatlerine kadar elektriğin verildiğini yazdı.

Habere göre Rum Elektrik Dağıtım Şirketi Basın Sözcü Vekili Rogiros Tapakis, elektrik enerjisi verilmesinin uzatılması talebinde bulunulduğunu ve dün saat 12.00 itibarıyla enerji verilmesinin kademeli şekilde sonlandırıldığını söyledi.

Tapakis, Kıbrıs’ın kuzeyine verilen yaklaşık 4 bin megavatlık elektrik enerjisinin daha sonra Kıbrıslı Rum Elektrik İdaresi’nin üretimiyle birlikte sistemde daha iyi değerlendirilebileceği Eylül ve Ekim aylarında Kıbrıs’ın güneyine iade edileceğini belirtti.

Habere göre Tapakis, iki taraf arasında elektrik sağlanması düzenlemelerinin Güven Yaratıcı Önlemler çerçevesinde yapıldığını kaydetti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi