Çevrecilerden piknik daveti

Çevreciler, Girne Dağları’nın kuzey yamacında durdurulan Güven Yapı'ya ait 105 Konutluk Site İnşaat Projesi'ndeki alana, pikniğe davet ediyor.

Yeşil Barış Hareketi ve Biyologlar Derneği, tahrip edilen Girne Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki 74 dönüm arazinin rehabilite edilerek yeniden yeşil bir alana dönüştürülmesi için piknik düzenliyor.

Halka yapılan çağrıda “Halkın büyük desteği, çevre örgütleri, doğa severler ve gönüllü hukukçuların mücadelesi sonucu geldiğimiz bu nokta gelecek nesillere yaşanabilir ve yeşil bir ülke bırakmak adına çok önemli bir kazanımdır. Ancak, tahrip edilen söz konusu alanın rehabilite edilerek yeniden yeşil bir alana dönüştürülmesi mücadelemiz sürmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Dernekler, daha yeşil bir Kıbrıs özlemi duyan herkesi 20 Ağustos 2021 Cuma günü, 19.00’da tahrip edilen bölgeye davet ediyor.

Yapılan davet duyurusu şöyle:

“HADE PİKNİĞE
Girne Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki ormanlık alan içerisinde yapımına başlanan Güvenlik Kuvvetleri Personeli Yapı Kooperatifi’nin 105 Konutluk Site İnşa Projesi’ne karşı açılan dava ve alınan ara emri sonrası, Bakanlar Kurulu tarafından da ilgili kararların iptali neticesinde 74 dönüm yeniden “Kamu Arazisi” oldu.

Halkın büyük desteği, çevre örgütleri, doğa severler ve gönüllü hukukçuların mücadelesi sonucu geldiğimiz bu nokta gelecek nesillere yaşanabilir ve yeşil bir ülke bırakmak adına çok önemli bir kazanımdır. Ancak, tahrip edilen söz konusu alanın rehabilite edilerek yeniden yeşil bir alana dönüştürülmesi mücadelemiz sürmektedir.

Bu amaçla, Yeşil Barış Hareketi ve Biyologlar Derneği olarak süreç içinde desteğini yoğun olarak hissettiğimiz ve daha yeşil bir Kıbrıs özlemi duyan herkesi 20 Ağustos 2021 Cuma günü saat 19:00’da tahrip edilen ve yeniden yeşil olması gereken yerde “piknik” yapmak için bekliyoruz. Artık halka açılan ve yeniden “kamu arazisi” olan yerde keyifli bir piknik eşliliğinde betonlaşmış Girne’yi seyretmek ve daha yeşil bir Kıbrıs istencimizi haykırmak için tüm halkımız davetlidir.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi