Güven Yapı açıklama yaptı: Beton döküm işlerine devam ediliyor

Güvenlik Kuvvetleri personeli tarafından kurulan Güven Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Girne'deki 105 havuzlu villa projesi için tüm izinlerin alındığını, 74 dönümün 12 dönümün yeşil alan olacağını ve 8 dönümün de kamu yolu için devlete bırakıldığını açıkladı. Beton döküm işlerinin devam ettiği belirtildi.

Girne’nin eteklerine yapılan site inşaatı projesinin sahibi Güven Yapı Kooperatifi, haftalardır tartışılan konuyla ilgili açıklama yaptı.

Güvenlik Kuvvetleri personeli tarafından kurulan Güven Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu, Kıbrıs Gazetesi’nin 4 Ağustos 2021’de manşetten verdiği “Doğa Katliamı” başlıklı haber üzerine yaptığı açıklamada, kooperatifin kuruluş amacı ve “105 Konutluk Site İnşa Projesi” hakkında bilgi verdi.

Kooperatiften yapılan açıklamaya göre; söz konusu inşaat projesi için gerekli tüm izinler alındı ve bölgeye dikilecek fidan sayısı kesilecek ağaç sayısından fazla. Açıklamada, bölgede 20 ağaç kesilip, 14 ağacın taşınacağı, buna karşılık 2 bin 730 fidan dikileceği kaydedildi, ağaç türleri hakkında da bilgi verildi. Buna göre, 14 zeytin ağacı taşınacak, proje sonrası yerine 20 zeytin ağacı dikilecek; 20 çam ağacı kesilecek yerine bin 300 çam, 700 servi, 210 limon ve erik, 500 bodur servi ekilecek. Açıklamada toplam 74 dönüm olan arazinin 12 dönümünün yeşil alan, 8 dönümünün ise kamu yolu için devlete bırakıldığı belirtildi.

“ÇED ONAYI, İMAR VE PLAN İZİNLERİ VAR”
Güven Yapı Kooperatifi’nin yazılı açıklaması şu şekilde:
“Kooperatifçiliğe özendiren ve destekleyen Anayasa ile sivil ve askeri yasalar çerçevesinde Güvenlik Kuvvetleri Komutalığı’nda görev yapmakta olan muvazzaf subay, astsubay ve sivil personelin konut edinme hakkı çerçevesinde anılan personelin sağlıklı bir ortamda ve insanca yaşayabilecekleri birer konut sahibi olabilmeleri maksadıyla Güvenlik Kuvvetleri Personeli Yapı Kooperatifi (Güven Yapı Koop) Ltd. kurulmuştur.
Kooperatif kâr amacı gütmemekte ve üyelerini konut sahibi yapmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda hazırlanarak gerekli tüm yasal başvuru ve izinleri tamamlanan “105 Konutluk Site İnşa Projesi” hayata geçirilmiştir. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) onayı, imar ve plan izinleri bulunan projede arazinin aplikasyon işlerinin tamamlanmasının ardından beton döküm işlerine devam edilmekte olup proje müteahhidi KKTC İnşaat Encümenine kayıtlı ve Müteahhitler Birliği’ne kayıtlı ve Müteahhitler Birliği üyesi bir firmamızdır.
Her türlü yasal imar ve inşaat iznine sahip olunan ve “orman arazisi” niteliğinde bulunmayan arazide çalışmaları devam eden proje kapsamında bir “ağaçlandırma Eylem Planı” da yer almaktadır. Aşağıda detayı verilen gerekli talep ve başvuruları Orman Dairesi Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili yerlere yapılan fidanlar ücreti karşılığı temin edilecektir.
Ayrıca projede doğal bitki örtüsüne uygun peyzaj planlaması yapılmıştır. Bilindiği üzere KKTC’de her yıl düzenli ve programlı olarak ağaçlandırma yapan ve en fazla ağaç dikerek yeşili ve doğayı destekleyen kurum Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’dır. Bu kurum kültürüne sahip Güven Yapı Koop Üyeleri de yasalara, yeşile, doğaya gerekli saygı ve hassasiyeti en üst seviyede göstermektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur”.

Kaynak: Kıbrıs

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi