KTÖS: Taksimcilerle ve Enosiscilere aynı uygulama yapılması şart

Taksim ve Enosis'i savunanların hem Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına hem de Garanti Antlaşmasına göre suç işledikleri belirtildi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “Taksim” ve “Enosis”i savunanların hem “Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına” hem de “Garanti Antlaşmasına” göre suç işlediğini belirterek, “Taksimcilerle, Enosiscilere aynı uygulamanın yapılması şarttır” ifadelerini kullandı.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ile Kıbrıs Cumhuriyeti Garanti Antlaşması’nın bazı maddelerine işaret ederek, “Taksim” ve “Enosis”in yasaklanmış olduğunu savundu.

“Kıbrıs Cumhuriyeti” makamlarının Kuzey Kıbrıs’ta ayrı devleti savunanlara yönelik vatandaşlık haklarını gözden geçirme uygulamasını “geç kalmış bir uygulama” olarak değerlendiren Elcil, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in adımlarını samimiyetten uzak bulduğunu ifade etti.

Taksimcilerle, Enosiscilere devlete karşı anayasal suç işlediklerinden dolayı yargı yolunun açılmasının ve uluslararası anlaşmalara saygı gösterilmesinin sağlanması gerektiğini kaydeden Elcil, “Kıbrıs’ta yaşayan toplumlar olarak kanımız ve gözyaşımızla çok bedeller ödedik. Aynı şöven, ırkçı ve bölücülerin adamızı tekrardan kana bulamalarına asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Foto: Arşiv

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi