Alman kadın cimnastikçiler: ‘Kıyafeti biz seçmeliyiz’

İlk olarak nisan ayında düzenlenen Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda kıyafet değişikliğine giden, Almanya Kadın Cimnastik Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyatları eleme müsabakalarında da bu tutumlarını yineledi.

Son dönemde farklı tarzdaki kıyafetleriyle yarışmalara katılan Almanya Kadın Cimnastik Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyatları eleme müsabakalarında da bu tutumlarını yineledi.

Sarah Voss, Pauline Schaefer-Betz, Elisabeth Seitz ve Kim Bui’nin yer aldığı Almanya Kadın Cimnastik Takımı, Tokyo 2020’de antrenmanların ardından bugünkü eleme müsabakalarına klasik sporcu mayoları yerine vücutlarının tamamını saran mayolarla çıktı.

‘Başka bir yarışta giyeceğimiz kıyafeti biz seçmeliyiz’
Alman basınına konuşan kariyerinde üçüncü kez oyunlara katılan Seitz şunları söyledi:

“Her kadının, kendi giyeceği kıyafeti kendisi seçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Olimpiyatlarda da bunu gösterdik. Bu, alışılagelen mayo tarzındaki cimnastik kıyafetini bundan sonra giymeyeceğimiz anlamına gelmiyor. O gün nasıl hissediyorsak, istediğimiz kıyafeti giymek istiyoruz. Başka bir yarışta giyeceğimiz kıyafeti biz seçmeliyiz.”

İlk olarak nisan ayında düzenlenen Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda söz konusu kıyafet değişikliğine giden Alman sporcular, cimnastikte cinsel nesneleştirmeye karşı duruş sergilemek amacıyla bunu gerçekleştirdiklerini duyurmuş ve dünya genelindeki meslektaşlarından birçok destek mesajı almışlardı.

Son yıllarda, özellikle ABD Olimpiyat Cimnastik Takımı’nda yaşanan cinsel taciz olayları, gündemde uzun bir süre boyunca yer almıştı.

Küçük yaşlardaki sporculara cinsel tacizde bulunduğu tespit edilen takımın eski doktoru Larry Nassar ömür boyu hapis cezasına çarptırılırken, dava delillerini yok etmeye çalıştığı gerekçesiyle ABD Cimnastik Federasyonu’nun eski başkanı Steve Penny, tutuklanmıştı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi